No początku warto zaznaczyć, że odczuwanie stresu bez żadnego wyraźnego powodu, przez dłuższy czas może oznaczać, że mamy do czynienia ze stanami lękowymi. Stres zwykle ma jasną przyczynę i wiąże się z konkretną kwestią.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
Gdy mamy do czynienia z dłuższym okresem stresu warto, więc rozważyć następujące kwestie:
- Czy jesteś bezpieczny? Czy znajdujesz się w zdrowym, wspierającym cię otoczeniu przez większość czasu? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz styl życia lub relacje z innymi mogą być dla nas toksyczne i wyczerpujące.
- Czy jesteś zdrowy/a fizycznie? Jeśli źle się odżywiasz, nie wysypiasz się i nie dbasz o swoją formę, to może mieć to przełożenie na odczuwany poziom stresu.
- Warto zbadać się u lekarza pod kątem morfologii krwi. Czynniki hormonalne i chemiczne, braki w składnikach odżywczych, alergie i toksyny mogą wpływać negatywnie na nasz stan psychiczny.
- Jak wygląda twoja rutyna? Czy nie pracujesz za dużo? Czy masz czas na odpoczynek? Może warto coś zmienić by poprawić swoje samopoczucie.
- Niektórzy ludzie stresują się łatwiej niż inni. Może, jeśli należysz do tej kategorii to zwyczajne dla innych wydarzenia z życia, są dla ciebie źródłem stresu. W takiej sytuacji najlepiej jest się udać do specjalisty. Konsultacja z psychologiem lub psychiatrą może rzucić trochę światła na naszą sytuację i uchronić nas przed ryzykiem poważnych zaburzeń czy nawet chorób psychicznych