Co robić, kiedy współpracownicy przychodzą do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu?

W jaki sposób rozmawiać ze współpracownikami? Co zrobić, by czuli się swobodnie i jasno komunikowali o swoich problemach?

2 kwietnia 2019
zdjęcie - Co robić, kiedy współpracownicy przychodzą do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu?


Oczywiście wszystko zależy od tego „kto" i z „czym" przychodzi. Niedoświadczony pracownik potrzebuje naturalnie większego wsparcia merytorycznego, a niektóre problemy wymagają decyzji na wyższym szczeblu. To jasne. Przy zgłaszaniu problemów nie bez znaczenia jest także postawa szefa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Apodyktyczny, zamknięty na pomysły pracowników szef nieświadomie sam doprowadza do sytuacji zwanej kolokwialnie „spychotechniką" - zachowań w stylu „niech szef się martwi, w końcu za to mu płacą". Współpracownicy często boją się przyjąć odpowiedzialność za problem, ponieważ błędy są karane, pomysły niedoceniane, a sukcesy niezauważane. Poza tym szef promuje często własny sposób rozwiązywania problemu...

Uwaga!. W dziale: szkolenia zamknięte znajdziesz szereg szkoleń skierowanych do menedżerów. Znajdują się tam również szkolenia HR, szkolenia sprzedażowe i ogólnorozwojowe. Zaufaj firmie szkoleniowej 2016 roku.

Natomiast zbyt uległy szef rozleniwia swoich współpracowników rozwiązując za nich wszystkie problemy. Współpracownicy przychodzą więc do niego ze wszystkim, choć wiele problemów mogliby rozwiązać sami.

Szukając złotego środka należałoby przytoczyć opowieść o kierowniku, który wywiesił na drzwiach swojego gabinetu tabliczkę „Jeśli przychodzisz do mnie z problemem, przynieś też dwa własne rozwiązania!". Pracownicy musieli być aktywni, szef bronił się przed „spychotechniką", a jeśli pomysły pracowników były złe i szkodliwe dla firmy, on sam rozwiązywał problem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim: 

Nadal jednak pozostaje pytanie jak to robił. Można dać pracownikowi gotowe, „jedynie słuszne" rozwiązanie lub zaangażować go w twórcze rozwiązywanie problemu. Oczywiście, nie zawsze jest na to czas, jednak biorąc pod uwagę długofalowe korzyści, druga droga wydaje się być zdecydowanie lepsza.

Postępując tą drogą menedże, nie daje gotowych rozwiązań, nie ocenia i stawia pytania zamiast mówić, co według niego jest lepsze w danej sytuacji. Pomaga zobaczyć konsekwencje własnych działań i znaleźć nowe możliwości rozwiązania problemu. Taka rozmowa pozwala przeanalizować zagadnienie na wielu płaszczyznach.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Mikrozarządzanie, to znany termin często wykorzystywany w artykułach branżowych. Niektórzy boją się i unikają firm, w których stosowany jest taki styl zarządzania. Czym on jest w praktyce?

Dzisiejsi specjaliści mają więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania i pracy, jednakże mogą być przywiązani do swojej obecnej lokalizacji, a przecież nie wszystkie osoby, których potrzebuje firma, mieszkają w tej samej okolicy.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.