Design Sprint

Design Sprint to pięciodniowy proces odpowiadania na krytyczne pytania biznesowe poprzez projektowanie, prototypowanie i testowanie pomysłów z klientami. To największy przebój strategii biznesowej, innowacji, myślenia projektowego, z którego może korzystać każdy zespół.

zdjęcie - (the_title())

 

Design Sprint

 

Design Sprint - Wstęp

Design Sprint to pięciodniowy proces odpowiadania na krytyczne pytania biznesowe poprzez projektowanie, prototypowanie i testowanie pomysłów z klientami. To największy przebój strategii biznesowej, innowacji, myślenia projektowego, z którego może korzystać każdy zespół.

Design sprint obejmuje zrównoważone połączenie najbardziej produktywnych metodologii w ciągu intensywnego tygodnia.

Można szybko przejść do przyszłości, zobaczyć gotowy produkt i reakcje klienta, zanim podejmie się jakiekolwiek kosztowne zobowiązania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Dlaczego Design Sprint?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na design sprint - od zatwierdzenia nowego rozwiązania czy funkcji do testowania wprowadzenia na nowy rynek.

Design sprint radykalnie przyspiesza rozwój produktów i usług, jednocześnie w pełni doprowadzając zespoły do wspólnej wizji. W ciągu zaledwie 5 dni można odpowiedzieć na kluczowe i ważne pytania oraz wzmocnić interakcje zespołu w całej organizacji.

Jaki jest wynik?

Po ukończeniu design sprint otrzymujemy prototyp zatwierdzony przez klienta lub w przypadku błędu zaoszczędzamy kilka miesięcy straconego czasu. Dzięki wynikom można zdobyć praktyczne i wymierne informacje o klientach, co upewnia nas we wprowadzeniu produktu lub usługi na rynek.

Design sprint jest wykorzystywany w organizacjach na co dzień.

Stosujemy metody myślenia projektowego nie tylko w celu rozwiązywania problemów zawodowych w ramach przepływu pracy, ale także angażujemy naszych klientów, aby jak najlepiej współpracować i iść naprzód.

Kiedy wykorzystać design sprint?

„Celem nie jest dostarczenie idealnego rozwiązania pod koniec tygodnia, ale uzyskanie opinii na temat jednego lub dwóch możliwych rozwiązań”.

Tim Höffer

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

5 pytań, które mogą pomóc podczas procesu design sprint:

  • Czy jest konkretny problem, który wymaga rozwiązania?
  • Czy problem jest skomplikowany i nie posiada oczywistego rozwiązania?
  • Czy do rozwiązania problemu jest potrzebny zespół interdyscyplinarny?
  • Czy w ten problem warto zainwestować 5 dni?
  • Czy wymaga innowacji na zmieniającym się lub nowym rynku?

Jeśli odpowiedziałeś "tak" na wszystkie 5 pytań, możesz bez obaw skorzystać z design sprintu. Podejmowanie decyzji stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań, także w przypadku wprowadzanych produktów.

Design sprint może pomóc w wyborze kierunku. Można wykorzystać burzę mózgów, precyzować podstawowe pomysły i wypróbowywać różne metody bez obawy o porażkę lub stracony czas.

Tylko pięć dni ryzyka

Zgodnie z definicją design sprint wymyślanie rozwiązań problemów w ciągu tygodnia już ma praktyczną wartość. Nie trzeba ryzykować inwestowania w budowę i uruchomienie rzeczywistego rozwiązania, aby zobaczyć jego rentowność.

Siła interdyscyplinarnego zespołu

Widok specjalistów ds. sprzedaży, marketingu, danych i produktu, którzy wspólnie pracują, jest tak satysfakcjonujący, że już zapewnia wartość dodaną.

Zespół uczy się metod współpracy

Poznanie kilku nowych metod, które można zastosować oddzielnie, jest bardzo przydatne, i nie tylko dla zespołu zajmującego się produktem. Ci, którzy biorą udział w niekończących się spotkaniach i burzy mózgów, w wyniku których nie podjęto żadnej decyzji, na pewno i tak uczą się wielu rzeczy.

Jak przygotować zespół do procesu design sprint?

  • Poświęć czas i całą swoją uwagę grupie.

Design sprint stanowi dużą inwestycję, ponieważ liczy się również czas uczestników. Jednak nie można po prostu zorganizować burzy mózgów między spotkaniami z 400 innymi problemami na głowie.

Metodologia design sprintu ma na celu zwiększenie produktywności poprzez skoncentrowanie się intensywnie na jednym rozwiązywanym problemie, w pełni wykorzystując możliwości i odkrywając okazje, których w przeciwnym razie w ogóle byśmy nie wzięli pod uwagę.

Należy jednak w pełni zrozumieć brak możliwości poświęcenia od trzech do pięciu dni cennego czasu w firmie o wielkości korporacyjnej. Wtedy  można zaprosić wszystkich członków zespołu za jakiś czas – właścicieli produktów, osoby decyzyjne, menedżerów projektów, marketingowców, sprzedawców, pracowników obsługi klienta. Im bardziej zróżnicowany zespół, tym lepiej.

  • Obecność mediatora

Rozkład zadań w zespole będzie chwilami pracochłonny, ale nie powinien stanowić problemu. Będzie to wymagało czasu ze strony organizatora oraz obecności doświadczonego mediatora, który wspiera grupę w intensywnej pracy i podnosi jej efektywność.

Informuje członków zespołu o planie, pomaga w robieniu notatek, zdjęć itp.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

Zobacz też:

  • Elastyczność

Nigdy praca nie będzie przebiegała w stu procentach zgodnie z planem. Jeśli jednak mediator wie, co może się stać i będzie wiedział, jak się do tego dostosować, zmieni coś nieoczekiwanego na plus. Stworzenie dobrze zdefiniowanego, precyzyjnego harmonogramu stanowi jeden z kluczowych elementów.

Poświęcamy czas na planowanie każdej minuty, nie tylko działań, ale także celów i sprzętu, którego będziemy potrzebować.

  • Duch zespołu we wszystkich uczestnikach kluczem do sukcesu

Zespół powinien przygotować się mentalnie, aby podjąć to wyzwanie i razem pracować nad wspólnym celem.

Członkowie powinni mieć możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i nie być osądzani. Mediator musi pozostać neutralny i nie może mieć wpływu na opinie innych.

  • Ważna jest struktura planu

Reguły mogą być łamane, a plan modyfikowany. W zależności od problemu, design sprint niekoniecznie musi zająć pięć dni.

W konsekwencji można zmienić niektóre ćwiczenia. Mediator ma obowiązek odjąć, dodać albo wydłużyć etapy design sprintu, ale w sposób, który zachowuje strukturę.

Zalety design sprintu

  • W ciągu pięciu dni można sprawdzić, czy rozwiązanie zadziała.
  • Współpraca w zespole interdyscyplinarnym.

Klasyczny pięciodniowy proces Design Sprint to:

  • Dzień 1
    Understand - Zrozumienie
  • Dzień 2
    Diverge - Szkicowanie
  • Dzień 3
    Decide – Podejmowanie decyzji
  • Dzień 4
    Prototype – Stworzenie prototypu
  • Dzień 5
    Validate – Testowanie

Dzień 1
Zrozumienie
Wstęp: Pierwszego dnia przedstawiamy program, a następnie przeprowadzamy kilkuminutową rozgrzewkę w miłej atmosferze, by członkowie zespołu bardziej się otworzyli.

Następnie definiujemy długoterminowe cele związane z doświadczeniami użytkownika, aby w pełni je zrozumieć oraz ustalić, w jaki sposób użytkownicy będą korzystać z produktu. Następnie przygotowujemy się do burzy mózgów, która stymuluje twórcze myślenie. Porozmawiaj z ekspertami, zanim podejmiesz decyzję, na czym się skupisz przez kolejne cztery dni.

Dzień 2
Szkicowanie
Dzień burzy mózgów i wielu pomysłów do wyboru. Po wstępie wszyscy próbują znaleźć inspirujące rozwiązania. Gromadzimy inspiracje z istniejących pomysłów, robimy notatki, szkice, mapy myśli.

Dzień 3
Podejmowanie decyzji
Dzień zaczyna się od głosowania na najlepsze rozwiązanie, aby osiągnąć swój długoterminowy cel. Pod koniec dnia podejmujemy decyzje. Uczestnicy głosują na szkice, które preferują.

Mapa preferowanych pomysłów zostanie omówiona w ramach przygotowań do ostatecznej rundy głosowania. Po południu jest tworzony storyboard - scenorys, będący podstawą prototypu.

Dzień 4
Stworzenie prototypu
Czas na działanie i intensywną produkcję prototypu. Wykorzystujemy mocne strony zespołu do zbudowania i udoskonalenia realistycznego prototypu, który w ostatnim dniu zostanie przetestowany na klientach.

Dzień 5
Testowanie
Czas sprawdzić rezultaty działania i przetestować prototyp z realnymi użytkownikami. Angażujemy wszystkich do obserwowania testów użyteczności. Przeprowadzamy wywiady z klientami, podczas gdy reszta zespołu rejestruje reakcje, które potwierdzą lub unieważnią rozwiązanie.

W sesji zamykającej omawiamy cały tydzień i przedstawiamy wyniki testu użytkownika.

Design Sprint - Podsumowanie

W procesie Design Sprint to użytkownik jest w centrum uwagi. Produkty i usługi są oparte na solidnym zrozumieniu potrzeb użytkownika, i wszystkie pomysły są rozważane.

Design sprint zbiera wszystkie ważne osoby w jednym miejscu. Oznacza to, że w organizacji jest mniej biurokracji i chaotycznej struktury, ponieważ proces ułatwia współpracę między zespołami.

Design sprint jest wydajny i skuteczny. Eliminuje wszystkie niedoskonałości nieefektywne dyskusje. Koniec z monotonnymi spotkaniami, które trwają cały dzień, pozostawiając mało czasu na zrobienie czegokolwiek. Pięciodniowy sprint zmusza członków zespołu do skupienia się i pracy nad realistycznym celem w ciągu tygodnia.

Design sprint zarządza oczekiwaniami interesariuszy. Ich zaangażowanie na wczesnym etapie i podczas dyskusji buduje zaufanie i szacunek wszystkich stron.

Design sprint pomaga uzyskać z wyprzedzeniem jasną wizję celów. Motywuje do podejmowania ważnych decyzji i szybkiego rozwiązywania złożonych problemów.

Oznacza to, że Ty i Twój zespół możecie zaoszczędzić miesiące na projektowaniu, inżynierii i kosztach rozwoju. Dzięki temu można szybciej wprowadzić swój produkt na rynek, potrzebny jest jedynie czas i duch zespołowy!

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.