Menedżerska odwaga to umiejętność bycia liderem

Posiadanie menedżerskiej odwagi wiąże się z wieloma różnorakimi umiejętnościami. Wprawa w stawaniu naprzeciw występującym problemom, sztuka doboru odpowiednich ludzi w swoim otoczeniu, kunszt podejmowania ciężkich decyzji oraz brania za nie pełnej odpowiedzialności to tylko kilka przykładowych zdolności którymi odznaczają się menadżerowie.

9 lipca 2019
zdjęcie - Menedżerska odwaga to umiejętność bycia liderem


Menedżerska odwaga to umiejętność bycia liderem


Wstęp

Prawdziwa esencja menedżerskiego bohaterstwa może zostać zatem podsumowana w kilku istotnych kompetencjach:

  • umiejętności bycia liderem,
  • odpowiedzialności,
  • zdolności otaczania się adekwatnymi współpracownikami,
  • okazywaniu wrażliwości,
  • byciu niezależnym,
  • umiejętności radzenia sobie z rzeczywistością

Oto, dlaczego przedstawione wyżej kompetencje grają niezwykle istotną rolę w menedżerskiej odwadze.

Dowiedziałem się że odwaga nie jest absencją strachu, lecz triumfem nad nim.

Nelson Mandela

Menedżerska odwaga to umiejętność bycia liderem

Bycie liderem wiążę się z podążaniem za końcowym celem, odpowiednim kierowaniem, rozsądnym decydowaniem, ze stawianiem czoła przeciwnościom losu, opanowywaniem uczuć, byciem przykładem dla innych oraz zdobywaniem ich zaufania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

Nie istnieje nic gorszego od drużyny której kapitan nie wie dokąd zmierza, który nie jest w stanie podjąć żadnych decyzji czy też który nie potrafi przyjąć konstruktywnej krytyki i ponieść odpowiedzialności za swoje czyny. Podsumowując, jest to nieproduktywne oraz nie przyczynia się w żadnym stopniu do zaangażowania pracowników.

Menedżerska odwaga to bycie niezależnym i odpowiedzialnym

Bycie niezawisłym oznacza brak strachu przed podejmowaniem odpowiedzialności i przed stawaniem w obronie własnych racji mimo braku poparcia innych. Oznacza również głośne wyrażanie swoich przekonań, nawet wśród ludzi z odmiennymi opiniami jak i radzenie sobie z konsekwencjami swoich słów.

Z tego też powodu, należy być introspektywnym i posiadać niezwykle wysoką samoocenę. Prawdą jest, że bycie dobrym liderem często wiąże się z samodzielną walką z występującymi trudnościami, stąd nie każdy może się nadawać do takiego zajęcia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Mówi się, że menadżer samotnie znajduje się na szczycie, który pełny jest przeciwności losu. Nie jest to błędne myślenie. Menadżerowie są pierwsi w kolejce do bycia krytykowanym gdy coś nie idzie zgodnie z planem przez swoją widoczną rolę w podejmowaniu decyzji.

Prawdą jest że przewodzenie grupą ludzi jest zdecydowanie cięższe od podążania za nimi, przez to menadżerowie muszą nauczyć się stoickiego przyjmowania krytyki i części winy za wszelkie popełnione błędy.

Posiadanie odwagi do bycia liderem nie zawsze oznacza każdorazową nieomylność. Zdolność do brania na siebie odpowiedzialności bez umniejszania innym lub bez zrzucania winy na czynniki zewnętrzne jest w tym przypadku niezwykle istotna.

Dlaczego? Ponieważ człowiek uczy się na swoich błędach i dzięki temu jest w stanie się rozwijać. Jest to krok do przodu, który umożliwia analizowanie faktów, odpowiednie wyciągnięcie wniosków i odnalezienie satysfakcjonującego rozwiązania.

Ile razy wśród współpracowników można usłyszeć słowa „nie udało mi się odnieść sukcesu ponieważ otrzymałem błędną radę, ponieważ mój zespół nie chciał za mną podążać, ponieważ warunki ekonomiczne nie były sprzyjające” i tym podobne.

Oczywiście takie czynniki mogą utrudnić odniesienie sukcesu. Niestety na tym właśnie polega życie, które przez takie elementy weryfikuje kto nadaje się do bycia liderem i kto posiada menadżerską determinacje.

Prawdziwi liderzy, ze względu na swoją pozycję, muszą posiadać wystarczającą odwagę by brać odpowiedzialność za swoje decyzje i za ich konsekwencje, niezależnie od tego czy okazały się one słuszne.

Łatwo jest przyjmować pochwały gdy odnosi się sukcesy, jednak prawdziwa śmiałość to akceptowanie winy gdy wyniki pracy nie są satysfakcjonujące i wyciąganie z nich wniosków, aby móc się dalej rozwijać.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim: 

Menedżerska odwaga to kontrola nad chaosem

Prawdziwą miarą człowieka nie jest jego postawa w chwilach komfortu i wygody, lecz jego zachowanie w chwilach wyzwań i kontrowersji.

Martin Luther King

W trakcie burzy prawdziwy lider zawsze pozostaje spokojny i pełen kontroli, nawet gdy wewnątrz czuje się niepewnie i powątpiewa w swoje umiejętności. Lęk jest częścią człowieczeństwa. Należy nauczyć się go kontrolować i przekierowywać w odpowiednie kierunki i czynności.

Podczas wszelkich wyzwań niezwykle istotne jest aby menadżer posiadał pełne zaufanie swojej ekipy. Musi on być obecny i wyrazisty, nie ważne czy sytuacja jest spokojna czy napięta. W pracy menadżera nie ma momentów w których powinien on być dyskretny, nawet gdy jest to jego pierwszym naturalnym odruchem.

Liderzy prowadzą innych swoim przykładem, muszę podwinąć rękawy, podchodzić do innych, zadawać pytania i przede wszystkim poświęcić czas na uważne słuchanie. Aby to zrobić, należy znać samego siebie i dobrze poznać ludzi w swoim otoczeniu.

Co więcej, słowa i czynności które wykonuje kapitan statku w trakcie sztormu są pod stałym nadzorem i obserwacją załogi. Ich wiarygodność jest wówczas szczególnie istotna. Podczas burzy menadżer powinien zdawać sobie sprawę z tego w jaki sposób jego słowa są interpretowane przez resztę ekipy, ponieważ ludzie często widzą i słyszą rzeczy na wiele sposobów.

Odwaga menadżerska to stawianie czoła prawdzie

Menadżerską odwagą jest wyrażanie swoich myśli i nazywanie rzeczy po imieniu, jednak to nie wszystko. Należy również wiedzieć w jaki sposób, w jakim czasie i w kierunku jakiej osoby przedstawić swoje zdanie. Może się to wydawać banalne, lecz wbrew pozorom jest to niezwykle skomplikowane zadanie.

Wielu ludzi zna kilku menadżerów którzy wyrażają brak satysfakcji każdemu za wyjątkiem osób których to niezadowolenie dotyczy. W tym kontekście, szanse na dotarcie do optymalnego rozwiązania są znikome.

Co jednak z menadżerami którzy adresują dany problem w najmniej odpowiednim do tego momencie?

I co z tymi którym brak taktu podczas poruszania kontrowersyjnych treści? Wyrażanie swojego zdania jest niezwykle istotne, owszem, jednak równie ważny jest moment który jest wybrany do omówienia tych kwestii oraz sposób w jaki jest to zrobione. Należy pamiętać o podchodzeniu do pewnych spraw w sposób konstruktywny aby ich nie zaprzepaścić lecz polepszyć.

Posiadanie menedżerskiej śmiałości oznacza również umiejętność dostrzegania rzeczy takimi jakie są i dzielenie się nimi ze swoją drużyną.

Nie zawsze ma się chęci do szerzenia każdego szczegółu swojej pracy, mogą wystąpić chwile zwątpienia i ochota do utajnienia pewnych detali. Jest to jednak zrozumiałe zachowanie.

Niemniej jednak, gdy w grę wchodzi osiągnięcie pewnego celu które często zależne jest od pracy zespołowej, nie należy zatajać prawdy ponieważ może to doprowadzić do błędnej analizy i ścieżki pracy przez współpracowników, co oznaczać będzie pracę na marne.

Byłaby to strata czasu, oraz co ważniejsze, sposób na podważenie czyjejś wartości. Pracownicy często są w stanie wyczuć wszelkie zatajane wiadomości, co doprowadza do wielu wątpliwości i prowadzi do utraty zaufania względem swojego przełożonego.

Odmowa stawania twarzą w twarz z występującymi problemami i rzeczywistością przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Menedżerska odwaga to umiejętność polegania na innych

Ludzie osiągają wielkie rzeczy dzięki pracy zespołowej. Poleganie na innych wymaga odwagi, wiary w ich możliwości i pomocy przy rozwijaniu się. Należy jednak wiedzieć w których pracowników inwestować i dodatkowo mieć odpowiedni plan który umożliwił by ich rozwój.

Podsumowując, menedżerska odwaga polega na zachęcaniu swoich pracowników do stałego rozwoju, do stawiania sobie coraz wyższych poprzeczek lub po prostu do bycia osobą sukcesu. Jest to podstawą w zarządzaniu pracownikami oraz w zwiększaniu ich zaangażowania.

Menedżerska odwaga to bycie otwartym na różnorodność

Aby móc być określanym mianem śmiałego menadżera należy otaczać się różnorakimi ludźmi oraz być otwartym na ich inność.

Ludzkim odruchem jest chęć do życia wśród znajomych lub ludzi nam podobnych, ponieważ zmiany bywają przytłaczające i przerażające, nie powinno się jednak kierować tymi aspektami.

Odrzucającym czynnikiem może być również strach przed byciem przytłumionym przez obcą osobę. Jednakże aby móc odnosić sukcesy, powinno się pozwolić na to również innym.

Liderzy często muszą zaakceptować fakt tego iż ktoś inny ma lepszy od nich pomysł i zachować w takim momencie spokój, ponieważ atmosfera stanowiska pracy jest w tym przypadku niezwykle istotna.

 

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.

Mikrozarządzanie, to znany termin często wykorzystywany w artykułach branżowych. Niektórzy boją się i unikają firm, w których stosowany jest taki styl zarządzania. Czym on jest w praktyce?

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.