Profesjonalny wizerunek firmy

Słowo wizerunek oznacza wyobrażenie, obraz, podobiznę czy portret. Często mylony jest z określeniem tożsamości firmy, która sama w sobie, oznacza sposób w jaki ta chce być postrzegana przez odbiorców i siebie samą.
zdjęcie - Profesjonalny wizerunek firmy

Profesjonalny wizerunek firmy


Budowanie wizerunku firmy

Często obydwa te słowa stosujemy przemiennie, co wynika z uproszczenia sobie ich znaczenia. Jaka jest więc podstawowa różnica?

Wizerunek firmy oznacza w jaki rzeczywisty sposób firma jest postrzegana i jest zawsze czymś zewnętrznym w stosunku do firmy, z kolei tożsamość wizualna stanowi jej istotę.

Patrząc z perspektywy marketingu czy reklamy, wizerunek firmy oznacza to, w jaki sposób widzimy naszą firmę, jak ją sobie wyobrażamy. W takim ujęciu, wizerunek firmy to także obraz całości, na który składa się wszystko to, co firma sobą reprezentuje czy komunikuje, wszelkie zachowania, zarówno te wewnątrz firmy jak i te na zewnątrz w kontaktach z odbiorcami.

2019-12-10
10 grudnia 2019
Warszawa
Warszawa
Onboarding – jak skutecznie wdrożyć nowego pracownika?
Nigdy  nie ma się drugiej szansy, żeby zrobić pierwsze wrażenie

Tworzenie wizerunku firmy, identyfikacja wizualna jest odzwierciedleniem odbioru naszych partnerów biznesowych czy klientów.

Do określenia wizerunku używamy takich zwrotów jak: prestiż czy renoma, próbując w ten sposób zwrócić uwagę na pozytywne skojarzenia osób z naszą firmą.

Właściwy odbiór naszej oferty jest istotny w znaczeniu istnienia firmy i jej przyszłości, bo czy sama dobra oferta cenowa jest wstanie zastąpić niedopracowany charakter firmy, który stanowi o braku szacunku dla firmy. Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z istoty wizerunku firmy a faktem jest, że aby mieć dobrą renomę należy ją tworzyć, dopasowując do siebie elementy w każdym szczególe.

Dlaczego tak ważne jest tworzenie wizerunku firmy?

Pozytywny wizerunek firmy może jej przynieść nowych klientów i umacniać zbudowane już relacje, uświadamiając istniejących kontrahentów w dobrym wyborze. Dodatkowo profesjonalny wizerunek firmy pozwala firmie na odnalezienie własnej pozycji na rynku, wyróżniając ja spośród konkurencji.

Kreowanie wizerunku firmy jednak nie może być przypadkowe, musi być przemyślane, precyzyjnie określone w każdym szczególe i zaplanowane. Musi łączyć w całość wszystkie czynniki mówiące o tożsamości firmy i jej komunikacji. Musimy mieć świadomość faktu, że wypracowana reputacja jest zjawiskiem dynamicznym i może w każdej chwili się odwrócić, podlegając czynnikom rynku, dlatego co prawda raz stworzony wizerunek firmy może funkcjonować przez lata, ale należy go na bieżąco kontrolować.

Można nim manipulować, może również ewoluować, ale dobry wizerunek firmy musi posiadać pewne stałe elementy, które będą znakiem rozpoznawczym dla odbiorców. Nie oszukujmy się, wypracowanie, kreacja i przede wszystkim utrzymanie wizerunku firmy wiąże się z wieloma zabiegami i nakładami finansowymi, jednakże osiągnięte dzięki niemu rezultaty posiadają niewymierne korzyści.

Profesjonalny wizerunek firmy w dobie masowych środków przekazu.

Rosnące znaczenie środków masowego przekazu doprowadził do uświadomienie w umysłach przedsiębiorców, jak ważny jest wizerunek firmy czyli identyfikacja wizualna. Nabiera ona coraz większego znaczenia. Każda szanująca się firma, pragnąca osiągnąć bądź utrzymać wysoką pozycję na rynku potrzebuje profesjonalnego wizerunku firmy. W związku zjawisko tworzenia wizerunku firmy powinno być podstawowym elementem budowania pozycji rynkowej wszystkich przedsiębiorstw.

2019-12-18
18 grudnia 2019
2019-12-19
- 19 grudnia 2019
Warszawa
Warszawa
Komunikacja międzykulturowa i różnice kulturowe
Kompetencje niezbędne w komunikacji w wielokulturowym środowisku biznesowym

Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna – to całość symboliki stosowanej przez firmę, czyli wszystko to, po czym można „na zewnątrz” rozpoznać, konkretną firmę; to kolorystyka, logo, logotyp etc. Są to kolejne elementy, poprzez które buduje się relacje z otoczeniem.

Na system identyfikacji wizualnej składają się:

 • nazwa firmy,
 • symbol firmy (znak i logotyp firmowy),
 • kolory firmowe, symbole dekoracyjne, typografie dekoracyjne;
 • druki firmowe i materiały drukowane dla celów public relations: papier, koperty, dokumenty i inne
 • identyfikatory pracowników;
 • stemple; materiały reklamowe; środki transportu (samochody ciężarowe, osobowe),
 • ubiór pracowników,
 • wystrój stoisk targowych,
 • aranżacja wnętrz siedziby firmy oraz wygląd otoczenia,
 • tablice i tabliczki informacyjne, szyldy reklamowe,
 • opakowania.

Pracę nad całościowym wizerunkiem organizacji obejmują opracowanie nazwy firmy, opracowanie logo, ustalenie kolorystyki, stworzenie szablonu materiałów firmowych drukowanych i elektronicznych podkreślających spójny wizerunek firmy.

Gamma. Firma szkoleniowa 2016 roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

 

Nazwa firmy

Początkiem budowania dobrego wizerunku jest nazwa, jaką firma przyjmuje.

Nazwa – jest jednym z najważniejszych elementów składających się na przyszły sukces przedsiębiorstwa. Pomaga zidentyfikować firmę, wyróżnić ją na tle konkurencji oraz zbudować cały przekaz marketingowy, który spowoduje, że będzie rozpoznawalna na rynku.

Czasami warto zdecydować się na oryginalną, niestandardową , inspirującą  nazwę, by zainteresować potencjalnego klienta i ułatwić mu zapamiętanie firmy.

Choć zazwyczaj, kierujemy się regułą, że nazwa powinna ona być łatwa do wymówienia i zapamiętania oraz skojarzenia zakresem działalności danej firmy.

Ważne by nazwa była w miarę neutralna i nie miała pejoratywnego znaczenia, gdy zostanie ona przetłumaczona na inny język; jak np. nazwa samochodów na rynku Ameryki Łacińskiej - GM, której producent wprowadził swego czasu model NOVA, ale samochód nie sprzedawał się. Spowodowane to było tym, że po hiszpańsku „no va” znaczy „nie jedzie”.

Naming, czyli tworzenie nazw, jest ważnym elementem marketingu. Istnieją firmy konsultingowe zajmujące się wyłącznie nazywaniem. Duże firmy płacą wiele za tego rodzaju usługi gdyż znają wartość takich działań. O namingu pisze się nawet książki.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Już niedługo:
Voucher rozwojowy 2020r.
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Podstawowe Techniki Sprzedaży
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Turkusowe przywództwo
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd.
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?
Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo! Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Profesjonalny wizerunek firmy

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Onboarding – jak skutecznie wdrożyć nowego pracownika?
10 grudnia 2019 Warszawa
Jakość wdrożenia pracownika wpływa na wizerunek pracodawcy, zaangażowanie pracownika a w konsekwencji retencję. Mądry Onboarding wpływa na szybsze...
Komunikacja międzykulturowa i różnice kulturowe
18 grudnia 2019 -19 grudnia 2019 Warszawa
Kontakt z odmienną kulturą stał się dziś codziennością, ale zagraniczny partner czy międzynarodowy zespół to wciąż wyzwanie dla wielu organizacji....

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
FBLn
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.