Profesjonalny wizerunek firmy

Słowo wizerunek oznacza wyobrażenie, obraz, podobiznę czy portret. Często mylony jest z określeniem tożsamości firmy, która sama w sobie, oznacza sposób w jaki ta chce być postrzegana przez odbiorców i siebie samą.
7 czerwca 2017
zdjęcie - Profesjonalny wizerunek firmy

Profesjonalny wizerunek firmy

Budowanie wizerunku firmy

Często obydwa te słowa stosujemy przemiennie, co wynika z uproszczenia sobie ich znaczenia. Jaka jest więc podstawowa różnica?

Wizerunek firmy oznacza w jaki rzeczywisty sposób firma jest postrzegana i jest zawsze czymś zewnętrznym w stosunku do firmy, z kolei tożsamość wizualna stanowi jej istotę.

Patrząc z perspektywy marketingu czy reklamy, wizerunek firmy oznacza to, w jaki sposób widzimy naszą firmę, jak ją sobie wyobrażamy. W takim ujęciu, wizerunek firmy to także obraz całości, na który składa się wszystko to, co firma sobą reprezentuje czy komunikuje, wszelkie zachowania, zarówno te wewnątrz firmy jak i te na zewnątrz w kontaktach z odbiorcami.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Tworzenie wizerunku firmy, identyfikacja wizualna jest odzwierciedleniem odbioru naszych partnerów biznesowych czy klientów.

Do określenia wizerunku używamy takich zwrotów jak: prestiż czy renoma, próbując w ten sposób zwrócić uwagę na pozytywne skojarzenia osób z naszą firmą.

Właściwy odbiór naszej oferty jest istotny w znaczeniu istnienia firmy i jej przyszłości, bo czy sama dobra oferta cenowa jest wstanie zastąpić niedopracowany charakter firmy, który stanowi o braku szacunku dla firmy. Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z istoty wizerunku firmy a faktem jest, że aby mieć dobrą renomę należy ją tworzyć, dopasowując do siebie elementy w każdym szczególe.

Dlaczego tak ważne jest tworzenie wizerunku firmy?

Pozytywny wizerunek firmy może jej przynieść nowych klientów i umacniać zbudowane już relacje, uświadamiając istniejących kontrahentów w dobrym wyborze. Dodatkowo profesjonalny wizerunek firmy pozwala firmie na odnalezienie własnej pozycji na rynku, wyróżniając ja spośród konkurencji.

Kreowanie wizerunku firmy jednak nie może być przypadkowe, musi być przemyślane, precyzyjnie określone w każdym szczególe i zaplanowane. Musi łączyć w całość wszystkie czynniki mówiące o tożsamości firmy i jej komunikacji. Musimy mieć świadomość faktu, że wypracowana reputacja jest zjawiskiem dynamicznym i może w każdej chwili się odwrócić, podlegając czynnikom rynku, dlatego co prawda raz stworzony wizerunek firmy może funkcjonować przez lata, ale należy go na bieżąco kontrolować.

Można nim manipulować, może również ewoluować, ale dobry wizerunek firmy musi posiadać pewne stałe elementy, które będą znakiem rozpoznawczym dla odbiorców. Nie oszukujmy się, wypracowanie, kreacja i przede wszystkim utrzymanie wizerunku firmy wiąże się z wieloma zabiegami i nakładami finansowymi, jednakże osiągnięte dzięki niemu rezultaty posiadają niewymierne korzyści.

Profesjonalny wizerunek firmy w dobie masowych środków przekazu.

Rosnące znaczenie środków masowego przekazu doprowadził do uświadomienie w umysłach przedsiębiorców, jak ważny jest wizerunek firmy czyli identyfikacja wizualna. Nabiera ona coraz większego znaczenia. Każda szanująca się firma, pragnąca osiągnąć bądź utrzymać wysoką pozycję na rynku potrzebuje profesjonalnego wizerunku firmy. W związku zjawisko tworzenia wizerunku firmy powinno być podstawowym elementem budowania pozycji rynkowej wszystkich przedsiębiorstw.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim: 

Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna – to całość symboliki stosowanej przez firmę, czyli wszystko to, po czym można „na zewnątrz” rozpoznać, konkretną firmę; to kolorystyka, logo, logotyp etc. Są to kolejne elementy, poprzez które buduje się relacje z otoczeniem.

Na system identyfikacji wizualnej składają się:

 • nazwa firmy,
 • symbol firmy (znak i logotyp firmowy),
 • kolory firmowe, symbole dekoracyjne, typografie dekoracyjne;
 • druki firmowe i materiały drukowane dla celów public relations: papier, koperty, dokumenty i inne
 • identyfikatory pracowników;
 • stemple; materiały reklamowe; środki transportu (samochody ciężarowe, osobowe),
 • ubiór pracowników,
 • wystrój stoisk targowych,
 • aranżacja wnętrz siedziby firmy oraz wygląd otoczenia,
 • tablice i tabliczki informacyjne, szyldy reklamowe,
 • opakowania.

Pracę nad całościowym wizerunkiem organizacji obejmują opracowanie nazwy firmy, opracowanie logo, ustalenie kolorystyki, stworzenie szablonu materiałów firmowych drukowanych i elektronicznych podkreślających spójny wizerunek firmy.

Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

 

Nazwa firmy

Początkiem budowania dobrego wizerunku jest nazwa, jaką firma przyjmuje.

Nazwa – jest jednym z najważniejszych elementów składających się na przyszły sukces przedsiębiorstwa. Pomaga zidentyfikować firmę, wyróżnić ją na tle konkurencji oraz zbudować cały przekaz marketingowy, który spowoduje, że będzie rozpoznawalna na rynku.

Czasami warto zdecydować się na oryginalną, niestandardową , inspirującą  nazwę, by zainteresować potencjalnego klienta i ułatwić mu zapamiętanie firmy.

Choć zazwyczaj, kierujemy się regułą, że nazwa powinna ona być łatwa do wymówienia i zapamiętania oraz skojarzenia zakresem działalności danej firmy.

Ważne by nazwa była w miarę neutralna i nie miała pejoratywnego znaczenia, gdy zostanie ona przetłumaczona na inny język; jak np. nazwa samochodów na rynku Ameryki Łacińskiej - GM, której producent wprowadził swego czasu model NOVA, ale samochód nie sprzedawał się. Spowodowane to było tym, że po hiszpańsku „no va” znaczy „nie jedzie”.

Naming, czyli tworzenie nazw, jest ważnym elementem marketingu. Istnieją firmy konsultingowe zajmujące się wyłącznie nazywaniem. Duże firmy płacą wiele za tego rodzaju usługi gdyż znają wartość takich działań. O namingu pisze się nawet książki.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.