Kim jest ABI?

ABI to skrót od nazwy administrator bezpieczeństwa informacji. Jest to termin prawniczy, który powstał w 1997 roku i wprowadzono go na mocy ustawy o ochronie danych osobowych.

Gamma - Kim jest ABI?

Kim jest ABI?


Administrator bezpieczeństwa informacji to osoba, która na mocy upoważnienia od administratora danych osobowych nadzoruje czy przestrzegane są zasady odnośnie środków technicznych oraz organizacyjnych, które gwarantują ochronę danych osobowych podczas ich przetwarzania.

Oczywiście wszystko musi się odbywać adekwatnie do istniejących i możliwych zagrożeń, a także kategorii konkretnych danych, które mają być chronione. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ustalił, że administratorem bezpieczeństwa informacji zostać może tylko osoba fizyczna.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania sie z naszym działem: szkolenia finansowe Zobacz m.in. Sprawdź również dział z naszymi szkoleniami online.Warto wiedzieć, że zdecydowanie się na przydzielenie komuś funkcji ABI nie jest obowiązkowe. Jeśli administrator bezpieczeństwa informacji nie zostanie powołany to jego obowiązki przejmuje administrator danych osobowych. Zresztą to właśnie administrator danych osobowych decyduje o tym, czy ABI zostanie powołany.

Poza tym, kiedy w życie wejdzie Rozporządzenie 679/2016, dotyczące ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych, administrator bezpieczeństwa informacji zostanie zastąpiony przez tak zwanego Inspektora Ochrony Danych. Powołanie takiej osoby czasami może być obowiązkowe, np. w przypadku, kiedy w grę będą wchodziły dane dotyczące np. stanu zdrowia.

Oprócz tego, że ABI musi być osobą fizyczną, istnieje jeszcze kilka wymagań. Przede wszystkim osoba, która ma zostać ABI nie może być karana za umyślne przestępstwa, musi mieć też całkowitą zdolność do czynności prawnych i możliwość korzystania ze wszystkich publicznych praw. Oczywiście oprócz tego powinna także dysponować wystarczającą wiedzą na temat ochrony danych osobowych.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:Czym zajmuje się ABI?

Przede wszystkim monitoruje on zgodność przetwarzania różnych osobowych danych z przepisania. Oprócz tego opracowuje on różnego rodzaju dokumentację itd. Zajmuje się również szkoleniem osób, które będą przetwarzały dane osobowe.

Poza tym administrator bezpieczeństwa informacji prowadzi rejestr danych osobowych, opracowuje dokumentację i nadzoruje ją, pisze różnego rodzaju sprawozdania. Warto mieć świadomość tego, że jest to bardzo odpowiedzialna funkcja i nie nadaje się do niej każdy.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Dowiedz się jak używac programy MS Excel w dziale personalnym. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz: Gamma. Firma szkoleniowa roku.
szkolenie audyt nieruchomości

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.