Kim jest GIODO?

Z pewnością skrót GIODO większości osób brzmi obco. Tymczasem używa się go bardzo często w odniesieniu do ochrony danych osobowych. Otóż GIODO to tak naprawdę Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, a więc organ, który zajmuje się sprawami związanymi z ochroną danych osobowych.

Gamma - Kim jest GIODO?

Kim jest GIODO?


Organ ten został powołany pod koniec sierpnia w 1997 roku na mocy ustawy o ochronie danych osobowych. Warto mieć chociaż podstawowe pojęcie o tym, jakie są jego zadania i po co w ogóle taki organ powstał.

GIODO zajmuje się przede wszystkim kontrolowaniem czynności związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Pilnuje, czy odbywa się to zgodnie z ustawą. Oprócz tego zajmuje się również wydawaniem administracyjnych decyzji i rozpatrywaniem skarg, które dotyczą właśnie wypełniania niniejszych przepisów. GIODO prowadzi również rejestr wszystkich zbiorów danych oraz wystawia opinie o aktach prawnych związanych z ochroną danych osobowych. Oprócz tego zajmuje się on różnymi przedsięwzięciami, które mają na celu udoskonalenie ochrony danych, a także bierze udział w pracach różnych instytucji międzynarodowych, które skupiają się na ochronie danych osobowych.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jest powoływany przez Sejm, a jego kadencja trwa cztery lata. Poza tym na powołanie musi zgodzić się Senat. GIODO przysługuje immunitet, a jego praca podlega jedynie ustawie.

Aby GIODO mógł sprawnie i poprawnie wykonywać swoje zadania, przydziela się mu Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a siedziba tego biura mieści się w Warszawie. Co roku, Generalny Inspektor musi złożyć na ręce Sejmu sprawozdanie dotyczące jego działalności oraz wnioski.

Jako pierwsza funkcję GIODO objęła Ewa Kulesza na początku kwietnia 1998 roku i pełniła ją do końca kwietnia 2002 roku. Wybrano ją jednak także na drugą kadencję do połowy lipca 2006 roku. Kolejnym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych został Michał Serzycki (do początku sierpnia 2010 r.), a później przez dwie kadencję funkcję tę pełnił Wojciech Wiewiórowski. Obecnie GIODO jest Edyta Bielak-Jomaa i pełni ona tę funkcję od 22 kwietnia 2015 roku.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania sie z naszym działem: szkolenia finansowe Zobacz m.in. Sprawdź również dział z naszymi szkoleniami online.Ciekawostką jest to, że dwa lata temu GIODO w ciągu roku osiągnął dochód 0, 03 mln zł, natomiast jego wydatki wyniosły aż 16 milionów. W Biurze zatrudnionych jest około 120 osób, z czego średnie wynagrodzenie to 6, 5 tysiąca zł brutto.

Natomiast wydatki na kolejny rok były już szacowane na prawie 20 milionów złotych.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.