Cechy przywódcy

Każda firma ma swojego przywódcę. Czasem nawet kilku. Są to osoby na wyższych stanowiskach, jednak nie każda z nich będzie prawdziwym przywódcą. Warto zresztą zauważyć, że czasami przywódcą będzie zwykły menedżer kilku osobowego zespołu. 

Gamma - Cechy przywódcy

   

  Każda firma ma swojego przywódcę. Czasem nawet kilku. Są to osoby na wyższych stanowiskach, jednak nie każda z nich będzie prawdziwym przywódcą. Warto zresztą zauważyć, że czasami przywódcą będzie zwykły menedżer kilku osobowego zespołu. Kim bowiem jest przywódca? Jakie cechy obowiązkowo musi on posiadać?

  Autorytet i charyzma

  Przede wszystkim każdy przywódca musi mieć autorytet, coś co sprawia, że posłuchamy tej osoby, nawet jeśli zupełnie nie będziemy przekonani do jego racji. Trudno w zasadzie autorytet ubrać w słowa - ktoś go ma albo nie ma. Na pewno jednak wiąże się on z posiadaniem silnego charakteru.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

  Zobacz też:

  Silny charakter

  To kolejna cecha przywódcy. Co to jednak oznacza, że ktoś ma silny charakter? Na pewno nie ulega łatwo wszelkim wpływom - potrafi podejmować decyzje niezależnie, na podstawie tylko i wyłącznie własnego osądu. Co więcej osoba z silnym charakterem nie poddaje się bardzo łatwo emocjom, może być emocjonalna - ale nigdy emocje nie będą górowały nad rozsądkiem. Co ważne - sile osoby potrafią być dla innych podporą. Nie będą na pewno zamęczały innych swoimi problemami.

  Trener i przyjaciel

  Dobry przywódca ma też to do siebie, że jednocześnie traktujemy go w zasadzie jak przyjaciela, jesteśmy w stanie wiele rzeczy mu powiedzieć i bardzo ufamy, a jednocześnie którego słuchamy się i szanujemy. Dobry przywódca umie zmotywować ludzi, wysłuchać ich a jednocześnie wydać konkretny i jasny rozkaz.

  Entuzjazm

  Warto dodać, że przywódca musi posiadać także entuzjazm. Jeśli nie lubi tego, co robi, jest raczej smutnym człowiekiem, to niestety nie skończy się to dobrze.

  Wiedza i umiejętności

  Oczywiście przywódca musi się znać na tym, co robi. Nie jest możliwa sytuacja, w której dobrym liderem jest osoba zupełnie nie znająca się na pracy. Efektem takiego posunięcia będzie albo konieczność jej usunięcia albo zwolnienie pracowników albo w najlepszym razie wiele zgrzytów i spadek efektywności pracy. Warto jeszcze dodać, że przywódca musi być pewny siebie w tym, co robi!

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.