Co to są style kierowania?

W zarządzaniu przedsiębiorstwem warto posługiwać się nie tylko swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem, ale również wszelkimi dostępnymi metodami, technikami i narzędziami, dzięki którym to zarządzanie stanie się o wiele łatwiejsze. Przykładem takich technik mogą być różne, określone style kierowania. Ze względu na umiejętności, doświadczenie i cechy charakteru kierownika, może on dokonać wyboru najbardziej optymalnej dla siebie i swoich pracowników metody zarządzania pracownikami. 

    W zarządzaniu przedsiębiorstwem warto posługiwać się nie tylko swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem, ale również wszelkimi dostępnymi metodami, technikami i narzędziami, dzięki którym to zarządzanie stanie się o wiele łatwiejsze. Przykładem takich technik mogą być różne, określone style kierowania.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

    Ze względu na umiejętności, doświadczenie i cechy charakteru kierownika, może on dokonać wyboru najbardziej optymalnej dla siebie i swoich pracowników metody zarządzania pracownikami. Pomóc w tym mogą style kierowania ludźmi, czyli stałe, powtarzalne sposoby oddziaływania kierownika na zespół pracowników. Mają one na celu koordynację pracy zespołu, pobudzania ich do działania, jak i motywowania i kontrolowania. Jednakże, co to są style kierowania?

    Style kierowania obiera się po to, by osiągać cele w przedsiębiorstwie. W zależności od tego, w jaki sposób zdecydujemy się przewodzić zespołowi pracowników, może on pracować mniej lub bardziej wydajnie. Osoby pracujące mogą być bardziej lub mniej zmotywowane, czy też świadome swoich zadań i ich ważności dla osiągnięcia celu biznesowego.

    Wiele lat obserwacji, prób i błędów, a także przeprowadzania różnych doświadczeń sprawiły, że wyodrębniono kilka podstawowych stylów kierowniczych, z których niektóre przestają się już sprawdzać, a inne zaczęły osiągać niewątpliwe sukcesy. Przykładem może być nakazowy styl kierowania, w którym to kierownik ma zawsze rację, nie liczy się z pracownikami i ich potrzebami, tłumi ich kreatywność i samodzielnie podejmuje wszystkie decyzje, przekazując pracownikom jedynie nakazy do zrealizowania.

    Przeciwieństwem może być choćby najpopularniejszy w ostatnim czasie, nowoczesny styl kierowania pracownikami. Polega on przede wszystkim na przekazywaniu pracownikom szczegółowych instrukcji, wpieranie ich w działaniach, umożliwienie kreatywnego realizowania zadań, a także delegowanie uprawnień i odpowiedzialności za podejmowane decyzje i realizowane cele. Dzięki temu stylowi kierowania, pracownicy czują się ważni i są istotną częścią przedsiębiorstwa.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.