Jak zbudować autorytet szefa?

Szef powinien cieszyć się szacunkiem i poważaniem wśród pracowników, oczywiście relacja musi być dwustronna.
Strachem i groźbami nie zmotywuje się zespołu do ciężkiej i dokładnej pracy, zresztą mobbing jest karalny.

22 marca 2018
zdjęcie - Jak zbudować autorytet szefa?

 

Szef powinien cieszyć się szacunkiem i poważaniem wśród pracowników, oczywiście relacja musi być dwustronna. Strachem i groźbami nie zmotywuje się zespołu do ciężkiej i dokładnej pracy, zresztą mobbing jest karalny. Aby osiągnąć sukces w prowadzeniu firmy potrzebni są lojalni pracownicy. Sam szef musi swoim zachowaniem dawać przykład.

Budowanie autorytetu szefa jest procesem, to nie jednorazowe działanie, czy też zachowanie, ale zbiór zasad, którymi powinien on się kierować. Nade wszystko to punktualność, nie może być tak, że wykorzystując swoją pozycję przychodzi, wtedy kiedy chce, bądź bardzo się spóźnia. To brak szacunku wobec zarówno człowieka jak i pracownika. Szef ma być liderem i osobą, która popycha zespół i zachęca do dalszej pracy. Każdy jest tylko człowiekiem i w razie popełnienia błędu powinien się do tego przyznać, nawet prezes, to nie objaw słabości, ale swego rodzaju akt odwagi. Jako lider powinien on odpowiadać na każde pytanie, w dobrym guście jest, aby zatrudniony mógł wejść do gabinetu i zapytać, bądź poprosić o radę. Pracodawca nie jest kolegą swoich pracowników, ale ich przełożonym co nie oznacza tworzenia na siłę bariery, czy też poczucia wyższości. W żadnej sytuacji nie można stracić panowania nad sobą, nawet w razie nie wykonania polecenia należy w sposób rzeczowy poinformować o konsekwencjach, które mogą się z tym wiązać.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

Zobacz też:

Ramy i zasady powinny być jasne i zrozumiałe dla wszystkich. Ani surowość, ani pobłażanie nie zmotywuje pracowników. Trzeba znaleźć złoty środek. Ale aby wymagać potrzebne są kompetencje. Wiedza z danej dziedziny jest niewątpliwie bardzo ważna i sprawi, że podwładny, będzie starał się rzetelniej wykonywać swoje obowiązki. Zdarzają się sytuacje, że firma przejęta jest przez syna właściciela, który traktowany jest jako ten, który dostał pracę z powodu koneksji rodzinnych. Takie oskarżenia powinny dodatkowo zmotywować nowego szefa do ciężkiej pracy, aby zasłużyć na poważanie.
Zbudowanie autorytetu nie jest łatwe, wymaga konsekwencji, ale i uczciwości. Podejście podmiotowe też pełni ważną rolę.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.