Szef powinien cieszyć się szacunkiem i poważaniem wśród pracowników, oczywiście relacja musi być dwustronna. Strachem i groźbami nie zmotywuje się zespołu do ciężkiej i dokładnej pracy, zresztą mobbing jest karalny. Aby osiągnąć sukces w prowadzeniu firmy potrzebni są lojalni pracownicy. Sam szef musi swoim zachowaniem dawać przykład.
Budowanie autorytetu szefa jest procesem, to nie jednorazowe działanie, czy też zachowanie, ale zbiór zasad, którymi powinien on się kierować. Nade wszystko to punktualność, nie może być tak, że wykorzystując swoją pozycję przychodzi, wtedy kiedy chce, bądź bardzo się spóźnia. To brak szacunku wobec zarówno człowieka jak i pracownika. Szef ma być liderem i osobą, która popycha zespół i zachęca do dalszej pracy. Każdy jest tylko człowiekiem i w razie popełnienia błędu powinien się do tego przyznać, nawet prezes, to nie objaw słabości, ale swego rodzaju akt odwagi. Jako lider powinien on odpowiadać na każde pytanie, w dobrym guście jest, aby zatrudniony mógł wejść do gabinetu i zapytać, bądź poprosić o radę. Pracodawca nie jest kolegą swoich pracowników, ale ich przełożonym co nie oznacza tworzenia na siłę bariery, czy też poczucia wyższości. W żadnej sytuacji nie można stracić panowania nad sobą, nawet w razie nie wykonania polecenia należy w sposób rzeczowy poinformować o konsekwencjach, które mogą się z tym wiązać.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.
Zobacz też:
Ramy i zasady powinny być jasne i zrozumiałe dla wszystkich. Ani surowość, ani pobłażanie nie zmotywuje pracowników. Trzeba znaleźć złoty środek. Ale aby wymagać potrzebne są kompetencje. Wiedza z danej dziedziny jest niewątpliwie bardzo ważna i sprawi, że podwładny, będzie starał się rzetelniej wykonywać swoje obowiązki. Zdarzają się sytuacje, że firma przejęta jest przez syna właściciela, który traktowany jest jako ten, który dostał pracę z powodu koneksji rodzinnych. Takie oskarżenia powinny dodatkowo zmotywować nowego szefa do ciężkiej pracy, aby zasłużyć na poważanie.
Zbudowanie autorytetu nie jest łatwe, wymaga konsekwencji, ale i uczciwości. Podejście podmiotowe też pełni ważną rolę.