Kierowanie zespołem

Kierowanie zespołem tylko z pozoru jest sprawą łatwą. Każdy dyrektor, kierownik lub inny zwierzchnik wie, że jest to trudna i niekiedy niezmiernie niewdzięczna funkcja, wymagająca zarówno empatycznego podejścia do ludzi, jak i „twardej ręki”, zaś stworzenie zgranego, dobrze współpracującego zespołu jest nie lada sztuką.

Gamma - Kierowanie zespołem

   Kierowanie zespołem tylko z pozoru jest sprawą łatwą. Każdy dyrektor, kierownik lub inny zwierzchnik wie, że jest to trudna i niekiedy niezmiernie niewdzięczna funkcja, wymagająca zarówno empatycznego podejścia do ludzi, jak i "twardej ręki", zaś stworzenie zgranego, dobrze współpracującego zespołu jest nie lada sztuką.

  Cechy dobrego przywódcy

  Jaki powinien być kierownik idealny? Niezaprzeczalnie powinna być to osoba, która lubi innych ludzi i jest im życzliwa, ale równocześnie - asertywna. Dobry lider potrafi dostrzec indywidualność swych podwładnych, ich mocne i słabe strony, a także zmotywować do pracy na rzecz wspólnego, jasno określonego celu. Z badań przeprowadzanych wśród pracowników jasno wynika, że niezbyt cenią oni kierowników aroganckich, nadmiernie kontrolujących, zbyt pewnych siebie i niepotrafiących słuchać. Mieszanka tych cech powoduje, że członkowie zespołu czują się nieszanowani, a ich motywacja do pracy szybko spada. Współczesny kierownik powinien być raczej mentorem i partnerem, aniżeli wszechwiedzącym despotą.

  Jak kierować zespołem?

  Dobrą praktyką stosowaną w kierowaniu grupą ludzi jest postawa otwartości w konfliktach. Problemy należy rozwiązywać od razu, gdy tylko się pojawią, nawet jeśli z pozoru są to sprawy błahe. Lider z prawdziwego zdarzenia nie zamyka się przed pracownikami w swym gabinecie (chyba że na czas spotkania z klientem itp.), tylko rozmawia z nimi. W sytuacji, kiedy w danym dniu jest nieobecny w biurze, kontaktuje się z zespołem telefonicznie lub mailowo. Dzięki temu pracownicy mają zapewnione poczucie stabilizacji i wiedzą, że w razie problemów czy wątpliwości mają się do kogo zwrócić.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
  Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

  Częstym błędem nowo mianowanych kierowników jest nadmierne kontrolowanie pracowników. W żaden sposób nie zwiększa to autorytetu lidera, a raczej powoduje narastanie poczucia frustracji wśród członków zespołu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest danie pracownikom większej swobody i poinformowanie, że w razie wystąpienia problemów będzie się im służyć niezbędną pomocą. Z pewnością zostanie to ocenione jako pozytywne działanie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.