Turkusowy model zarządzania, czyli organizacja bez przewodniczącego

Według pewnych ekspertów z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem, model turkusowy jest najwyższym stopniem świadomości, z jakim można się spotkać w szerokim rozumieniu zarządzania organizacją. Turkusowe firmy przez specjalistów określane są jako te organizacje które w każdym ze swoich aspektów działania, w mniejszym lub większym stopniu bazują na zarządzaniu procesami.

zdjęcie - Turkusowy model zarządzania, czyli organizacja bez przewodniczącego

 

Według pewnych ekspertów z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem, model turkusowy jest najwyższym stopniem świadomości, z jakim można się spotkać w szerokim rozumieniu zarządzania organizacją. Turkusowe firmy przez specjalistów określane są jako te organizacje które w każdym ze swoich aspektów działania, w mniejszym lub większym stopniu bazują na zarządzaniu procesami.

W przypadku turkusowych organizacji można wyróżnić cztery główne zasady, na których opiera się całościowe działanie organizacji pracującej w takim właśnie systemie.

  • Zasada numer 1 - pracownik w organizacji zawsze robi to, co wychodzi mu najlepiej.
  • Zasada numer 2 - w czasie pracy pracownik wykonuje jedynie wszystko to, co w danym momencie potrzebne jest dla osiągnięcia celu danej organizacji.
  • Zasada numer 3 - pracownik jest w pełni odpowiedzialny za wszystkie swoje czyny.
  • Zasada numer 4 - zawsze wszystko podlega dużym zmianom i drobnym modyfikacjom, jednak nigdy organizacja stosująca turkusowy model zarządzania nie zapomina o zasadach 1, 2,3.

Najtrafniejszym porównaniem modelu turkusowego jest porównanie go do dowolnego organizmu, w którym każda komórka pełni swoją niepowtarzalną rolę. Niezależnie jednak od pełnionej funkcji wszystkie komórki mają jeden wspólny cel do którego dążą - zdrowy i silny organizm. Dokładnie tak samo wygląda to w turkusowym modelu zarządzania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

Ten model to całkowite przeciwieństwo typowo korporacyjnego modelu. W modelu turkusowym dąży się do całkowite minimalizacji papierkowych spraw, co wbrew pozorom niezwykle usprawnia wiele prac. Im więcej dokumentów do stworzenia, tym większa stratę to generuje - to jedna ze złotych zasad turkusowego modelu zarządzania. Wbrew pozorom, organizacja zarządzana w te sposób nie pogrąża się w chaosie, a wręcz przeciwnie. Każdy ma swoje zadania i każdy wie za co odpowiada.

Zmuszony do podejmowania samodzielnych decyzji, w razie niepowodzenia całkowicie ponosi za to odpowiedzialność. Wystarczy, że organizacja utrzymuje na stałym poziomie odpowiednie pułapy, a kontrola i monitoring wcale nie będą potrzebne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.