Turkusowy model zarządzania, czyli organizacja bez przewodniczącego
Według pewnych ekspertów z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem, model turkusowy jest najwyższym stopniem świadomości, z jakim można się spotkać w szerokim rozumieniu zarządzania organizacją. Turkusowe firmy przez specjalistów określane są jako te organizacje które w każdym ze swoich aspektów działania, w mniejszym lub większym stopniu bazują na zarządzaniu procesami.
Według pewnych ekspertów z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem, model turkusowy jest najwyższym stopniem świadomości, z jakim można się spotkać w szerokim rozumieniu zarządzania organizacją. Turkusowe firmy przez specjalistów określane są jako te organizacje które w każdym ze swoich aspektów działania, w mniejszym lub większym stopniu bazują na zarządzaniu procesami.
W przypadku turkusowych organizacji można wyróżnić cztery główne zasady, na których opiera się całościowe działanie organizacji pracującej w takim właśnie systemie.
Zasada numer 1 - pracownik w organizacji zawsze robi to, co wychodzi mu najlepiej.
Zasada numer 2 - w czasie pracy pracownik wykonuje jedynie wszystko to, co w danym momencie potrzebne jest dla osiągnięcia celu danej organizacji.
Zasada numer 3 - pracownik jest w pełni odpowiedzialny za wszystkie swoje czyny.
Zasada numer 4 - zawsze wszystko podlega dużym zmianom i drobnym modyfikacjom, jednak nigdy organizacja stosująca turkusowy model zarządzania nie zapomina o zasadach 1, 2,3.
Najtrafniejszym porównaniem modelu turkusowego jest porównanie go do dowolnego organizmu, w którym każda komórka pełni swoją niepowtarzalną rolę. Niezależnie jednak od pełnionej funkcji wszystkie komórki mają jeden wspólny cel do którego dążą - zdrowy i silny organizm. Dokładnie tak samo wygląda to w turkusowym modelu zarządzania.
Ten model to całkowite przeciwieństwo typowo korporacyjnego modelu. W modelu turkusowym dąży się do całkowite minimalizacji papierkowych spraw, co wbrew pozorom niezwykle usprawnia wiele prac. Im więcej dokumentów do stworzenia, tym większa stratę to generuje - to jedna ze złotych zasad turkusowego modelu zarządzania. Wbrew pozorom, organizacja zarządzana w te sposób nie pogrąża się w chaosie, a wręcz przeciwnie. Każdy ma swoje zadania i każdy wie za co odpowiada.
Zmuszony do podejmowania samodzielnych decyzji, w razie niepowodzenia całkowicie ponosi za to odpowiedzialność. Wystarczy, że organizacja utrzymuje na stałym poziomie odpowiednie pułapy, a kontrola i monitoring wcale nie będą potrzebne.
Organizacja to ludzie – a ludzie to zbiór unikalnych doświadczeń i kompetencji. Mentoring pozwala na pełne korzystanie z tego skarbu w postaci przekazywania najlepszych doświadczeń i nauk od ekspertów firmowych do tych, którzy tego najbardziej potrzebują. W sytuacji niespotykanych wyzwań są w firmie osoby, które wypracowały optymalne sposoby radzenia sobie z sytuacją warto transferować te know-how właśnie poprzez mentoring.
Dziś na nowo trzeba przeprojektować sposób myślenia, a potem działania w kontekście relacji pracownik – organizacja. Niektóre modele zakładają traktowanie pracowników jak freelancer’ów, inne budują współodpowiedzialność za wynik. Turkusowy sposób pracy z zespołowi postuluje to drugie.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.