Współczesne koncepcje zarządzania

Jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany tematem zarządzania z całą pewnością zauważył, że zarówno w polskiej jak i światowej literaturze corocznie pojawia się mnóstwo prac dotyczących rozmaitych koncepcji i metod zarządzania czy interpretacji koncepcji, która w zarządzaniu funkcjonuje już od dawna.

     

    Jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany tematem zarządzania z całą pewnością zauważył, że zarówno w polskiej jak i światowej literaturze corocznie pojawia się mnóstwo prac dotyczących rozmaitych koncepcji i metod zarządzania czy interpretacji koncepcji, która w zarządzaniu funkcjonuje już od dawna. Oto kilka najbardziej znanych współcześnie koncepcji związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem:

    1. Benchmarking. Nazwa koncepcji pochodzi od słowa benchmark, co można tłumaczyć jako punkt orientacyjny geodety, oznaczający pewną pozycję i używany jako punkt odniesienia. Z takim tłumaczeniem pochodzenia nazwy benchmarkingu spotkać się możemy zdecydowanie najczęściej. Specjaliści w dziedzinie zarządzanie te koncepcję traktują również jako motywację do ciągłego uczenia się i doskonalenia, poprzez porównanie swojej wiedzy i umiejętności do konkurentów. Możemy wyróżnić cztery rodzaje benchmarkingu:

    • wewnętrzny, który zakłada porównanie międzyzakładowe -międzywydziałowe, czasem nawet między stanowiskowe
    • konkurencyjny, który jak sama nazwa wskazuje zakłada porównanie z konkurentami ( przez specjalistów uznawany jest często za najtrudniejszy rodzaj benchmarkingu)
    • funkcjonalny, w którym wybrana funkcja podlega doskonaleniu przez cały czas
    • ogólny ( niekiedy nazywany też horyzontalnym).

    2. Lean menagement. Często nazywane też odchudzonym czy wyszczuplanym zarządzaniem. Metoda ta po raz pierwszy pojawiła się w wielu japońskich firmach. Jej prekursorem był koncern samochodowy Toyota, od niego lean menagement przejęło wiele innych firm. Koncepcja ta oparta jest na fundamentach, takich jak:

    • koncentracja na potrzebach klientów
    • ciągłe doskonalenie jakości produktów czy usług
    • przyspieszenie rozwoju nowych produktów i szybsze wprowadzanie ich na rynek
    • stosowanie najwyższej jakości aktywnego marketingu, którego celem jest pozyskiwanie jak największej grupy klientów
    • zdolność do pozyskania dobrego inwestora strategicznego
    • niezakłócone niczym powiązanie przedsiębiorstwa z grupą klientów.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.


    Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.