Wywiad kompetencyjny metodą STAR

Wywiad kompetencyjny jest bardzo ważną częścią każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Od naszej oceny umiejętności i uzdolnień kandydata zależy możliwość jej zatrudnienia oraz czerpanie korzyści z jego pracy. Jedną z najbardziej popularnych metod rozpoznania kompetencji przyszłego pracownika jest metoda STAR, która polega na kompleksowym zweryfikowaniu umiejętności w czterech krokach.
   
  Wywiad kompetencyjny jest bardzo ważną częścią każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Od naszej oceny umiejętności i uzdolnień kandydata zależy możliwość jej zatrudnienia oraz czerpanie korzyści z jego pracy. Jedną z najbardziej popularnych metod rozpoznania kompetencji przyszłego pracownika jest metoda STAR, która polega na kompleksowym zweryfikowaniu umiejętności w czterech krokach.

  S - situation

  Pierwszy etap metody STAR (situation - ang. sytuacja) polega na zorientowaniu się we wcześniejszych zachowaniach pracownika. W zależności od rodzaju umiejętności, które chcemy zbadać, możemy poprosić o przybliżenie sytuacji stresowej, konfliktowej lub takiej, w której niezbędna była praca w grupie. Jest to wstęp do całego badania, który daje nam - rekruterom - możliwość zorientowania się w całym wydarzeniu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma – firma szkoleniowa roku.

  Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

  Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie

  T - taks

  Drugim etapem jest zbadanie konkretnych zachowań (taks - ang. zadania) i działań, które podjął kandydat w momencie wyniknięcia badanie sytuacji. Powinniśmy poprosić aplikanta o przedstawienie konkretnych rozwiązań, które umożliwiły rozwiązanie konfliktu, wyjście z trudnej sytuacji czy poradzenie sobie ze stresem. To, jak zachował się on poprzednio może dać nam wgląd w jego cechy charakteru oraz przewidzieć w jaki sposób będzie się zachowywał w przyszłości.

  A - action

  Etap trzeci (action - ang. akcja) jest bardzo zbliżony do etapu drugiego, jednak powoduje jego rozwinięcie. W tej części możemy pytać o decyzje, ale również o inne możliwości rozwiązania konkretnej sytuacji. Jest to przydatne szczególnie, jeśli czasu danej sytuacji minęło dużo czasu lub kandydat zdaje sobie sprawę, że jego działalność nie była pozbawiona wad.

  R - result

  To ostatni etap, w którym dowiemy się, w jaki sposób zakończyła się dana sytuacja oraz pozwoli nam zweryfikować całość działalności kandydata. Umożliwia to końcową ocenę jego kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji.

  Metoda STAR jest powszechnie wykorzystywana w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki praktycznemu podejściu do konkretnej sytuacji otrzymujemy gotowy schemat postępowania w sytuacjach problematycznych, cech charakteru oraz umiejętności kandydata.

  Nie jest to jednak metoda pozbawiona wad: pamiętajmy, że musimy wierzyć na słowo kandydata, który może przypisywać sobie czyjeś zasługi a dodatkowo otrzymujemy tylko jego punkt widzenia.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.