8 zasad bite-sized learningu

Według sondażu przeprowadzonego przez Rapid Learning Institute, aż 94 procent profesjonalistów, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdziło, że osoby szkolone wolą niewielkie krótkie moduły nauczania od kursów e-learningowych, które trwają 30 minut i dłużej. I są ku temu powody.

Gamma - 8 zasad bite-sized learningu


8 zasad bite-sized learningu


Bite-size learning - wstęp


Obecnie zdolność przetwarzania danych pokolenia Millenialsów jest ograniczona do około 140 znaków naraz.

Wolą znać istotę historii zawartą w jednej linijce tekstów, niż czytać o niej kilka stron. Chcą również, aby treści do nauki były dostarczane im w sposób, w jaki łatwiej przyswajają informacje - w małych partiach, we własnym tempie.

Nie można trzymać się z dala od microlearningu, jeśli chce się być szanowanym, dobrym trenerem, a nauka ma przynosić efekty.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących skutecznego bite-sized learningu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

Zasada nr 1
Trzymaj się jednego pomysłu

Nie przytłaczaj szkolonych nadmiarem treści. Kurs e-learningowy, który trwa 30 minut, może spełniać wiele celów edukacyjnych. Ale twój krótki moduł powinien uwzględniać tylko JEDEN cel nauki.

Cel modułu edukacyjnego o niewielkich rozmiarach nie różni się niczym od wyszukiwania informacji w Google, ponieważ uczeń podchodzi do tego z takimi samymi oczekiwaniami: znaleźć rozwiązanie pojedynczego problemu, z którym aktualnie musi się zmierzyć.

Przeciętny uczeń chce rozwiązać jedną rzecz, zanim przejdzie do następnej. Dlatego upewnij się, że dasz mu JEDNO pojęcie do przyswojenia i skłonisz do JEDNEJ zmiany zachowania lub postawy, aby spełnić JEDEN cel nauki.

Zasada nr 2
Zwiększ zaangażowanie

Angażuj swoich odbiorców od samego początku i trzymaj się tego aż do końca modułu. To, że moduł jest krótki, nie gwarantuje, że uczestnicy go ukończą, zwłaszcza gdy treści są nudne, a prezentacja przeciętna.

Zasada nr 3
Tylko istotne kwestie

Co robisz najpierw, gdy minimalizujesz swoją przestrzeń życiową? Pozbywasz się wszystkich zbędnych rzeczy.

Tę samą zasadę trzeba zastosować, gdy tworzy się moduł nauki o małym rozmiarze. Należy pozbyć się nieistotnych informacji i zachować tylko to, co ważne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz też: szkolenia interpersonalne

Oto kilka porad:

 • Treść do rzeczy. Zrezygnuj z historii, informacji wprowadzających i teorii. Od razu przejdź do sedna. Pamiętaj, że uczestnicy szukają rozwiązań "dokładnie na czas", na już.
 • Bądź bezpośredni. Nie staraj się przekazywać treści w tradycyjnym formacie eLearning, w którym każdy kurs ma wstęp, szczegółową sekcję, wnioski i zadania.
 • Używaj różnych mediów do wyraźnego prezentowania treści. Pamiętaj, że obraz jest wart tysiąca słów. Jeden klip wideo demonstrujący jakiś proces, czynność może zastąpić kilka zdjęć, z których każdy przedstawia pojedynczy krok.

Zasada nr 4
Zachowaj porządek

Przeczytaj dwie poniższe listy tylko raz:

 • Jabłka, gruszki, banany, jagody, brzoskwinie ...
 • Jagody, wstążki, Mercedes, Steve Jobs, asteroidy ...

Którą listę łatwiej zapamiętać? Zdecydowanie listę owoców. Jest tak, gdyż łatwiej przyswajamy podobne i istotne informacje, zgrupowane razem.

Układaj treść tak, aby stworzyć harmonijny moduł.

Oto, jak należy przejść przez proces dzielenia:

 • Określ JEDEN cel nauki, który chcesz osiągnąć.
 • Określ zadania związane z tym celem.
 • Ustal treść, która jest istotna dla tego JEDNEGO celu nauczania.
 • Ułóż zawartość w małe fragmenty.
 • Dodaj moduł sprawdzający uczących się pod kątem wiedzy i umiejętności, które mają wykorzystać w praktyce.

Zasada nr 5
Ważny jest kontekst

Osoby szkolone oczekują, że rozwiążesz ich problemy w świecie rzeczywistym, kiedy będą tego potrzebować. Jako projektant e-learningu, twoim zadaniem nie jest prezentowanie informacji, których uczestnicy nie potrzebują. Należy zapewnić wartość i przyciągnąć i zatrzymać odbiorców WYŁĄCZNIE poprzez dostarczanie odpowiednich treści.

Pamiętaj o tych kwestiach:

 • Zaznacz wyraźnie już na samym początku, co uczestnicy będą w stanie ROBIĆ po zakończeniu modułu.
 • Przedstaw gotowe ROZWIĄZANIA. Pokaż uczestnikom, jak mogą sobie poradzić z prawdziwymi problemami.
 • Sprawdzaj wiedzę i umiejętności uczestników, które będą musieli zastosować, gdy wrócą do swoich miejsc pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze szkolenia online
 • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
 • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
 • Pełna interaktywność
 • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting
Zapraszamy do zapoznania się z:

Zasada nr 6
Zapewnij przestrzeń i komfort nauki

Aby zarządzać procesem nauczania, musisz pozwolić uczącym się przetrawić dostarczone przez ciebie informacje, zastanowić się nad treścią i zastosować wiedzę i umiejętności, których się nauczyli, zanim przejdą do kolejnego krótkiego modułu.

Możesz dostarczać informacje we fragmentach lub moduły mogą mieć tylko 5 minut, ale stale muszą być przetwarzane przez mózg.

Pomyśl o tym w ten sposób: ile informacji, które przyswajasz sobie noc przed jakimś testem, sprawdzianem, później pamiętasz?

Zasada nr 7
Stwórz projekt przyjazny dla użytkownika

Twój uczeń nie ma dużo czasu, jest zabiegany i jest bardzo prawdopodobne, że wolałby mieć dostęp do modułów na urządzeniu mobilnym. Ułatw mu znalezienie tego, czego szuka, dzięki przyjaznym dla użytkownika funkcjom wyszukiwania i projektom, które minimalizują czas ładowania.

Zasada nr 8
Personalizuj

Aby dowiedzieć się, jak zdobyć swoich uczestników ich przyciągnąć, po prostu o nich pomyśl. Pozwól im poczuć się wyjątkowo, dając im dokładnie to, czego chcą.

Oto kilka rad, które pomogą Ci osiągnąć to, czego potrzebuje uczeń:

 • Daj osobom swobodę określania "miejsca i tempa" uczenia się.
 • Stwórz projekt, który pozwoli odkrywać, znajdować i "przyciągać" rozwiązania zamiast zmuszać do nauki. Na przykład pozwól pominąć moduły uczenia się, do których jest niechęć.
 • Zapomnij o linearnym sposobie przekazywania nauczania tak, jak w przypadku kursów e-learningowych o dłuższym czasie trwania. Bite-sized learning umożliwia szkolonym wybór własnej ścieżki zgodnie z ich potrzebami oraz we własnym tempie i czasie.

 

Podsumowanie

Bite-sized learning daje możliwość dotarcia do uczestników gdziekolwiek się znajdują i dostarczania im rozwiązań w taki sposób, aby mogli je przyswoić, przetworzyć i wdrożyć w życie. Dostarczając treści do nauki w małych modułach, mówisz do Millenialsów w ich języku.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.