Model Powszechnego Przywództwa CLIMB zakłada, że każdy pracownik może, a nawet powinien rozwijać umiejętności przywódcze. Wynikają one nie z cech charakteru, ale z określonych zachowań, których można się po prostu nauczyć.
Teoretyk zarządzania Peter Drucker, autor książki „Praktyka zarządzania” często podkreślał, że są osoby, które mają większe predyspozycje ( wynikające z charakteru, temperamentu i cech intelektualnych) do bycia liderem niż inne. Drucker nie wierzył, że cechy prawdziwie przywódcze można w sobie wypracować - „z tym po prostu trzeba się urodzić”.
Inni znani eksperci od zarządzania, choćby John Kotter, tezy Druckera poddawali w wątpliwość i przekonywali, że bycia liderem można się nauczyć. Poza tym, powszechnie uważa się, że nie trzeba być obdarzonym wielką charyzmą, żeby zarządzać firmą.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia. Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?
Warto zastanowić się, kim jest przywódca. Jakim sposobem bycia i działania wyróżnia się taka jednostka?
Przywódca to:
wizjoner
człowiek obdarzony charyzmą
ktoś, kto kreśli ogólne plany rozwoju, bez skupiania się na detalach
ktoś, za kim idą zwolennicy.
Lider/przywódca to osoba, która wskazuje kierunek działania, inspiruje, patrzy zawsze dalej niż inni. Jednak często nie przejmuje się detalami czy szczegółami wykonywanych zadań. Procedury go denerwują, a codzienne obowiązki traktuje jako zło konieczne. Te czynności często zrzuca na barki swoich podwładnych lub zwolenników.
Według powyższych kryteriów wielu menadżerów jest urodzonymi przywódcami. Z pewnością kimś takim był Steve Jobs, a z obecnie działających można wskazać Elona Muska. Jednak praca menadżera to też ogrom zadań związanych z zarządzaniem.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
podejmowanie codziennie dziesiątek, często drobnych decyzji,
ustalanie harmonogramów,
przygotowywanie dokumentów,
nadzór nad rozliczeniami.
Dobry menadżer nie musi być charyzmatycznym liderem, ale musi wykazywać się świetną organizacją pracy, dokładnością i skrupulatnością. Jego działania opierają się na procedurach i zasadach korporacyjnych. Sprawne poruszanie się w gąszczu przepisów, kalendarz wypełniony spotkaniami biznesowymi, rozwiązywanie bieżących problemów czy udzielanie instrukcji podwładnym - to codzienność menadżera.
Jak widać różnice między przywództwem a zarządzaniem istnieją. Jednak dobrze by było, żeby zarządzający firmą mieli w sobie choć odrobinę charyzmy lidera. Czy bycia przywódcą można się nauczyć?
Firma szkoleniowo-doradcza AchieveGlobal przeprowadziła w ostatnich latach badania, które wykazały, że posiadanie umiejętności przywódczych przez pracowników wszystkich szczebli zwiększa efektywność przedsiębiorstwa.
Jeżeli pracownik posiada cechy lidera lepiej poradzi sobie w sytuacjach wymagających:
podjęcia inicjatywy,
przejęcia kontroli nad sytuacją,
wprowadzenia zmian w dotychczasowym sposobie działania.
Dzięki badaniom AchieveGlobal wyróżniło 17 kompetencji, którymi powinien charakteryzować się prawdziwy lider:
Tworzenie i przekazywanie wizji.
Dokonywanie zmian niezbędnych do realizacji wizji.
Reagowanie na potrzeby klienta.
Wspieranie działań poszczególnych pracowników.
Wspieranie działań zespołowych.
Dzielenie się informacjami.
Rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji.
Zarządzanie procesami przebiegającymi przez różne działy.
Umiejętności techniczne.
Zarządzanie projektami.
Zarządzanie czasem i zasobami.
Podejmowanie inicjatyw wykraczających poza określony zakres obowiązków.
Branie odpowiedzialności za siebie i swój zespół.
Kontrola emocji.
Przestrzeganie etyki zawodowej.
Okazywanie zrozumienia.
Prowadzenie wiarygodnych prezentacji.
Te kompetencje przyporządkowano pięciu strategiom działania, które poprawiają efektywność wykonywanej pracy.
Strategie te nazwano modelem CLIMB: Create - Let - Involve - Manage - Build.
Create Kreowanie pozytywnych wizji i wartości. Lider powinien mieć ( wykształcić w sobie) umiejętność pokonywania przeszkód. Nie może być również zamknięty na zmiany, nowe pomysły, czy spojrzenie na sprawy z zupełnie innego punktu widzenia. Jednym zdaniem: powinien mieć otwartą głowę i pozytywny stosunek do rzeczywistości. To również spowoduje, że atmosfera w pracy będzie energetyczna i twórcza.
Konkretne działania lidera w tym obszarze powinny wyglądać następująco:
budowanie optymistycznej atmosfery w pracy,
wygłaszanie pozytywnych opinii o firmie i jej przyszłości,
pomagania współpracownikom w zidentyfikowaniu swojego miejsca w przedsiębiorstwie oraz określeniu celów zawodowych,
rozwijanie projektów zawodowych, mimo pojawiających się trudności,
dokonywanie niezbędnych korekt w trakcie realizowania projektu.
Let Ta strategia zwraca uwagę na klienta. Przywódca, nawet jeżeli bezpośrednio nie ma kontaktu z klientami, powinien pamiętać, że to ich opinia i ich stosunek do firmy jest najważniejszy. Wszystkie jego działania, związane z produktem czy usługą, którą oferuje przedsiębiorstwo powinny brać pod uwagę ocenę klienta końcowego.
Działania lidera w tym zakresie to:
jasne wyrażanie opinii na temat produktów lub usług oferowanych przez przedsiębiorstwo,
dzielenie się ze współpracownikami ( podwładnymi, ale i osobami zarządzającymi firmą) swoimi przemyśleniami na temat potrzeb klientów,
rozwijanie i uczestniczenie w pracach budujących standardy obsługi klientów.
Involve Zaangażowanie. Tego wymaga się nie tylko od lidera, ale również jego współpracowników i podwładnych. Co więcej, każdy lider jest zobowiązany do wspierania pracowników, budowania w nich motywacji do pracy i pomaganiu w rozwiązywaniu problemów.
Lider, pragnąc realizować w swojej pracy ten zakres obowiązków powinien:
słuchać innych,
przekazywać otoczeniu niezbędne informacje,
wykorzystywać każdą okazję do wyrażania uznania za dobrze wykonaną pracę,
być cierpliwym w kontaktach ze współpracownikami,
dostosowywać się do różnych stylów działania.
Menage W tym punkcie chodzi o zarządzanie poziome. Nie chodzi o relacje szef-podwładny, o przekazywanie poleceń, ale o relacje między pracownikami na podobnych stanowiskach. Rzecz w tym, aby wspólnie z innymi dbać o jak najlepszą organizację pracy i płynny przebieg operacji zachodzących w firmie.
Działania charakterystyczne dla przywódcy to:
analizowanie występujących dysfunkcjonalności przez pryzmat działania całej firmy (rezygnowanie z postawy „to nie moja sprawa”),
szukanie możliwości usprawnienia kooperacji między poszczególnymi działami firmy,
otwartość na zgłaszane przez współpracowników uwagi,
rozsądne wykorzystywanie czasu swojego i innych:
pomaganie innym w szukaniu usprawnień przy wykonywaniu rutynowych czynności
wykonywanie swoich obowiązków, tak, żeby nie utrudniać pracy innym
nie marnowanie czasu swojego i innych przez to np. że jest się nieprzygotowanym do spotkania, czy od dawna planowanych działań
zapobieganie sytuacjom dublowania się pracy różnych osób.
Build Budowanie swojej reputacji i wiarygodności wśród współpracowników. Bycie dla nich punktem odniesienia i wzorem. Branie na siebie odpowiedzialności, a nie zrzucanie jej na barki innych.
Lider pokazuje to poprzez następujące działania:
wypowiadanie się w sposób rzeczowy i klarowny,
nie ukrywanie swoich poglądów na tematy zawodowe,
przekazywanie nawet niespecjalnie popularnych decyzji,
robienie tego, co jest zasadne w danej sytuacji, a nie tego, co jest najłatwiejsze,
przyznawanie się do błędów,
udzielanie wsparcia potrzebującym tego współpracownikom,
realizowanie zobowiązań,
nieukrywanie ważnych informacji,
pokazywanie konsekwencji w działaniu,
sprawiedliwą ocenę podwładnych,
nieprzypisywanie sobie cudzych zasług.
Przywództwa można się nauczyć
CLIMB nie tylko celnie identyfikuje kompetencje, którymi powinien wykazywać się prawdziwy lider, ale również udowadnia, że przywództwa można się nauczyć. W takim ujęciu lider nie jest jakimś niezwykłym „pomazańcem bożym”, ale człowiekiem świadomym tego, co jest w jego pracy najważniejsze, a także jakie relacje powinien budować ze swoimi współpracownikami.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Awans ze specjalisty na menedżera nie udaje się w 40% przypadków. Zestaw wyzwań, narzędzi i rekomendacji na taką sytuację jest na szczęście dobrze znany. Zarządzanie zespołem zdalnym w tej sytuacji dodaje nowych trudności – warto się na nie przygotować.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.