Ocena 360 stopni

Głównym założeniem oceny 360 stopni jest zebranie opinii z kręgu osób współpracujących z daną osobą oraz jej klientów o wykonywanej przez nią pracy, skonfrontowanie ich z opinią ocenianego i zaprezentowanie mu.

28 października 2014
zdjęcie - Ocena 360 stopni

Ocena 360 stopni – wady i zalety

Systematyczne uporządkowane uwagi stanowią element motywujący do pracy nad sobą i przez to prowadzą do poprawienia efektywności pracownika. Zaprezentowana ocena, aby spełniać swoje zadanie, powinna również dać ocenianemu narzędzia, za pomocą których może on doskonalić aspekty wskazane jako wymagające poprawy.

Jeżeli Twoja firma zastanawia się nad jej przeprowadzeniem, ale nadal nie wiesz, czy to narzędzie, którego szukasz, poniżej możesz zapoznać się z wadami i zaletami, które mogą być pomocne przy dokonaniu wyboru.

 

Zalety:

  • dobra wiedza o relacjach na poziomie grupy i pracownika pozwala menadżerowi zwiększyć efektywność grupy, eliminując bariery i wzmacniając pozytywne cechy w pracownikach;
  • jest najbardziej obiektywną oceną pracownika – dzięki wielu osobom biorącym udział w ocenie mamy większą pewność, że będzie ona bardziej wyważona niż w przypadku oceny mniejszej grupy;
  • ocena jest pełniejsza – większa ilość opinii pozwala na zebranie bardziej różnorodnej ilości informacji, każdy może mieć do czynienia z pracownikiem na innych polach współpracy, może okazać się, iż wystarczy przenieść kogoś na inne stanowisko, aby wzrosła jego efektywność;
  • pozwala na zebranie informacji, których często bez przeprowadzenia tego rodzaju badania osoba by nie uzyskała, a dzięki nim jakość współpracy wzrośnie;
  • stanowi doskonały motor do pracy nad sobą dzięki wskazaniu nie tylko mocnych i słabych stron, ale także sposobów na ich poprawienie;
  • ocena tego rodzaju jest bardzo przydatna dla pracodawcy w zakresie doboru i organizowania szkoleń dla pracowników;
  • pracownicy mogą pomóc sobie wzajemnie i doskonalić się, co nie tylko poprawi pracę zespołu, ale dodatkowo wzmocni integrację.

 

Wady:

  • jest skierowana głównie do dużych firm / organizacji;
  • zdarzają się sytuacje, że pracownicy, którzy nie znają celów badania, boją się oceniać swoich kolegów z pracy – przed oceną 360 należy wyjaśnić im jej cele; jest czasochłonna, aczkolwiek dzięki temu pozwala na długofalową ocenę pracy;
  • do jej przeprowadzenia konieczne jest zatrudnienie osoby lub firmy z zewnątrz  w celu obiektywizacji oraz użycia właściwych narzędzi. Może to być dobra firma szkoleniowa czy audytor zewnętrzny.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:

Podsumowując, należy stwierdzić, iż prawdopodobnie będzie to metoda oceny pracowników lepiej sprawdzająca się w firmach większych o wieloszczeblowej budowie, mało pomocna przy działalności prowadzonej na małą skalę, chociaż zapewne i tam znalazłyby się sytuacje, w których mogłaby znaleźć zastosowanie. Zasadniczo największym atutem tej oceny jest to, iż obraz pracy uzyskiwany jest z opinii osób mogących różnie postrzegać daną kwestię, a także – co jest najważniejsze – osób, które są faktycznie zmuszone współdziałać z ocenianym, a więc także zainteresowanych tym, aby wykonywana przez ocenianego praca była na najwyższym poziomie. W ten sposób pośrednio ułatwiają pracę samym sobie.

Zobacz nasze szkolenia menadżerskie, interpersonalne i szkolenia sprzedażowe np: Excellent Manager - sztuka delegowania i motywowania zespołu, Metodologia Design Thinking dla HR, Telesprzedaż, sztuka umawiania spotkań i inne. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Przeprowadzając tak kompleksową ocenę, należy mieć na względzie wiele aspektów – nie tylko kompetencyjnych, ale również interpersonalnych, bowiem to one nierzadko decydują o tym, czy współpraca, po dokonaniu stosownych poprawek w zachowaniu, wejdzie na inny poziom, dając wymierne profity firmie czy też nie. Czasem, mimo wysokich kwalifikacji zawodowych, braki w umiejętności współpracy najbardziej szkodzą pracownikowi i tu z pomocą przychodzą na szczęście różnorodne szkolenia.

 

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nazwa tej metody diagnozy pochodzi od sposobu jej zastosowania, tj. zbierania informacji, jak funkcjonuje w organizacji dany pracownik według osób z bliższego i dalszego otoczenia.

Ocena pracownicza jest procesem, dostarczającym organizacji kluczowych informacji na temat pracowników. Czy warto wprowadzić ją w swojej firmie? Czy zmotywuje współpracowników do działania?

Czynnikiem, który najbardziej motywuje do pracy jest wynagrodzenie – takie wnioski przynosi analiza wyników ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl. Okazało się, że 50% ankietowanych wskazało pieniądze jako najsilniej motywujący bodziec do tego, by pracować.

Assessment Center (AC) jest definiowany jako ocena grupy jednostek przez zespół sędziów przy użyciu szeregu szczegółowych i wieloaspektowych technik. Przynajmniej jedna z tych technik powinna być próbką pracy lub „symulacją” (Task Force on Assessment Center Standards, 1980).
 
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.