Rola autorytetu, a style kierowania

Budowanie osobistej wiarygodności to strategia, w której lider wymagania stawia sam sobie, a dla innych jest wzorem. Testowanie wiarygodności lidera dzieje się codziennie i albo przejdzie on ten test, albo nie. Niestety przegrana oznacza, że lider niekiedy może utracić zaufanie podwładnych na zawsze.
31 maja 2017
zdjęcie - Rola autorytetu, a style kierowania

Rola autorytetu, a style kierowania (style przywodztwa)

Niestety przegrana oznacza, że lider niekiedy może utracić zaufanie podwładnych na zawsze. To, co dyskredytuje lidera to: kłamstwo, brak kontroli emocjonalnej, unikanie lub przerzucanie na innych odpowiedzialności, kradzież cudzych pomysłów.

Jednym z testów umiejętności przywódcy jest dokonywanie prawidłowego wyboru w trudnych sytuacjach związanych z ryzykiem. Tym, co tworzy sytuacje, podczas których lider jest sprawdzany przez swoich pracowników, jest ludzka potrzeba wiary i szacunku dla przywódcy, w którego ręce się oddają.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Im trudniejsze czy niebezpieczniejsze są zadania, tym bardziej pracownicy chcą odczuwać pewność, że przywódca jest w stanie podjąć takie wyzwania. Efektywni liderzy, gdy mają okazję sprawdzenia samych siebie, są na to przygotowani lub chociażby chętni do podjęcia takiej konfrontacji. Nie chodzi o to, że bez przerwy szukają możliwości do potwierdzenia swojej wiarygodności, aczkolwiek starają się wykorzystać wszystkie okazje, które się nadarzają.

Tacy liderzy robią odpowiednie rzeczy w odpowiednim czasie, chociaż wykonywane działania są czasem ryzykowne.  Koncentrują oni swe wysiłki na robieniu tego, co jest właściwe, podejmowaniu trudnych wyzwań, rozładowaniu silnych emocji, a także wierzą w siebie i swoje pomysły.

Rola autorytetu - Style kierowania (style przywodztwa)

Budowanie autorytetu opiera się także na byciu dobrym mówcą, który nie boi się wystąpień publicznych. Ludzie lubią osoby, które mówią wszystko otwarcie bez tzw. „owijania w bawełnę”, wypowiadają się nawet o trudnych sytuacjach bez strachu i uczciwie. Cechami skutecznego mówcy będą: otwarcie, brak obaw przed odpowiadaniem na pytania, wiarygodna postawa, a także  wyrażanie troski o pracowników.

Ludzie szanują takich liderów, którzy potrafią przedstawić nawet złe wiadomości w sposób możliwy do zaakceptowania. Kiedy lider unika odpowiedzi na jakieś pytanie czy zarzut lub nie wyraża się jasno, pracownicy zaczynają podejrzewać, że coś przed nimi ukrywa lub że nie przygotował się do dyskusji. W trakcie wypowiedzi należy także pamiętać o spójności komunikatów werbalnych i niewerbalnych.

Skuteczny i wiarygodny lider bierze na siebie odpowiedzialność, nawet jeśli osobiście nie ponosi winy. Przyznając się do błędu i biorąc winę na siebie, zyskuje ogromny szacunek swoich pracowników. Jako przykład może posłużyć opis jednego z wiceprezesów pewnej instytucji finansowej: „Gdy zdarzyło się coś niedobrego, on nie wskazywał palcem winnych, lecz akceptował swą odpowiedzialność i rozwiązywał problem dyplomatycznie, ale skutecznie.

Dzięki temu był bardzo efektywnym liderem. Wszyscy jego podwładni bardzo go szanowali. Ze wszystkich sił starali się wypełniać jego polecenia i pracować jak najlepiej, aby go zadowolić”.

Niestety, większość przełożonych czy liderów nie bierze winy na siebie oraz publicznie wytyka błędy innym. Jednakże w sytuacjach kryzysowych wpływ takiego zachowania ma katastrofalne skutki, grozi wyrobieniem sobie negatywnej opinii oraz zepsuciem współpracy z podwładnymi czy innymi działami firmy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze webinary i szkolenia online

  • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
  • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
  • Pełna interaktywność
  • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting

Zobacz nasze szkolenia online dla handlowców, szkolenia online menadżerskie czy szkolenia online z efektywności osobistej. Zapraszamy!

Kolejnym dowodem wiarygodności lidera jest podejmowanie trudnych wyzwań, pomaganie innym w problematycznych sytuacjach. Zanim jednak lider zajmie się problemem, musi się upewnić, czy na pewno jego działanie może pomóc.

Jeżeli lider bierze na siebie dodatkowe obowiązki, działa dla dobra swojego zespołu, jest to odbierane przez współpracowników, jako działanie przywódcze. Badania wykazują, że ludzie cenią sobie liderów, którzy radzą sobie z nagłymi przypadkami, robią to, co jest konieczne, by rozwiązać problem i nie robią wokół tego zamieszania.

Efektywni liderzy potrafią nie tylko kontrolować swoje emocje, ale także radzą sobie z emocjami innych osób. Pracownicy oczekują od przywódcy, że będzie on panował nad swoim temperamentem, a jednocześnie uchroni ich przed niekontrolowanymi wybuchami innych pracowników. Ludziom imponują liderzy, którzy potrafią wytrzymać silne emocje. Mają wtedy poczucie bezpieczeństwa, a takich liderów postrzegają, jako silnych.

Natomiast, gdy liderzy nie potrafią się kontrolować, są postrzegani, jako niewiarygodni, a nawet niebezpieczni, co zaburza współpracę, a czasami nawet prowadzi do rozpadu zespołu.

Pracownicy oczekują, że ich lider będzie potrafił rozładować napiętą atmosferę w zespole poprzez odpowiednie style kierowania. Czasem jednym z najlepszych sposobów rozładowania atmosfery jest zrobienie przerwy, przerwanie dyskusji, danie czasu na ochłonięcie i przemyślenie sprawy.

Najlepsi zyskali umiejętność skanalizowania energii, płynącej z emocjonalnych wybuchów, by użyć jej w pozytywnym działaniu. Zdają sobie sprawę, że jeżeli dochodzi do konfliktu, to oznacza zaangażowanie i troskę ze strony ludzi. Zdarza się, że konflikty stają się początkiem znaczących zmian.

Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

 

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.