Firma Gallup w jednym ze swoich badań zadała menedżerom pytanie :„Dlaczego twoim zdaniem twoja firma powierzyła ci obecną funkcję zarządczą?”. Większość menedżerów najczęściej odpowiadała, że obecne stanowisko powierzono im ze względu na ich dokonania i sukcesy, jakie osiągnęli w przeszłości, gdy nie byli jeszcze menedżerami. Drugim najczęstszym powodem było przeświadczenie, że zostali awansowani, ponieważ pracują długo w swojej firmie lub w danej specjalizacji. Niestety, wielu menedżerów nie wymieniło jednego z kluczowych powodów awansu: posiadanie właściwego talentu, aby być dobrym menedżerem.
Zarządzanie oparte na talentach sprowadza się do dwóch aspektów: identyfikacja mocnych stron pracowników oraz wykorzystanie tych mocnych stron w pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.
Gallup przeprowadził obszerne badania firm, które wdrożyły praktykę zarządzania opartą na mocnych stronach pracowników. Badania te wykazały, że koncentracja na rozwoju talentów ludzi prowadzi do tworzenia bardziej atrakcyjnych dla pracowników i produktywnych miejsc pracy. Badacze przeanalizowali wpływ wykorzystania mocnych stron pracowników na następujące obszary: sprzedaż, zysk, płynność kadr, zaangażowanie pracowników i bezpieczeństwo pracy.
Efekty biznesowe firm stosujących praktyki zarządzania opartego na talentach pracowników
10-19% wzrosła sprzedaż
14%-29% wzrósł zysk
26-72% obniżyła się rotacja kadr
9-15% wzrósł wskaźnik zaangażowania pracowników
22-59% zmniejszyła się liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem pracy
WDROŻENIE PROGRAMU ZARZĄDZANIA OPARTEGO NA UZDOLNIENIACH – STUDIUM PRZYPADKU
Proces wdrożenia zarządzania opartego na mocnych stronach u jednego z naszych klientów z branży medycznej składał się z czterech kroków:
Identyfikacja talentów pracowników poprzez badanie on-line.
Przygotowanie wewnętrznych trenerów wspierających pracowników w sposobach wykorzystania przez nich swoich mocnych stron w pracy.
Przeszkolenie menedżerów z umiejętności koordynowania różnych talentów w swoich zespołach.
Przeszkolenie menedżerów z umiejętności wykorzystywania mocnych stron pracowników w celu poprawy ich wydajności.
Wdrożenie odbywało się stopniowo w całej firmie. W pierwszej fazie wybrano jeden dział, w którym przeprowadzono cały proces. Był to z jednej strony test programu, a z drugiej strony, w przypadku sukcesu w testowanym dziale miało to stanowić zachętę dla menedżerów z pozostałych działów. Wybór testowanego działu musi być bardzo wnikliwy, aby wdrożony program zakończył się widocznym i szybkim sukcesem, dlatego przy wyborze kierowano się głównie tym, na ile lider działu jest przekonany do idei wdrożenia programu oraz w jakim stopniu ten lider jest autorytetem dla pozostałych liderów. Wdrożenie w wybranym dziale było bacznie obserwowane przez innych liderów. Po jakimś czasie były widoczne dla wszystkich postępy w efektywności i rezultatach testowanego działu. To spowodowało wzrost zainteresowania liderów pozostałych działów projektem i chęć wdrożenia podobnych rozwiązań w kierowanych przez nich działach.
Po wdrożeniu programu zarządzania w oparciu o talenty zanotowano 12,5% wzrost wydajności w całej firmie, a wskaźnik satysfakcji pracowników wzrósł trzykrotnie.
Interesują Cię szkolenia związane z rozwojem pracownika? Zobacz nasz dział: szkolenia HR. Podobne tematy znajdziesz w działach: szkolenia zamknięte i szkolenia otwarte. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.
Innowacyjność i kreatywność rozumiana jako gotowość do dostrzegania nowych zagadnień jako szans, przeformułowania niespodziewanych problemów w sukcesy, gotowość do akceptowania i wdrażania zmian. Zapraszamy na…
Kultura organizacyjna to znacznie więcej niż zbiór zasad czy wartości zapisanych w firmowym regulaminie. To codzienne nawyki, nieformalne normy oraz sposób, w jaki ludzie współdziałają w ramach organizacji. To właśnie ona nadaje firmie jej unikalną tożsamość i charakter.
Skuteczne zarządzanie zespołem nie jest już opcją — to absolutna konieczność. To właśnie lider, jego postawa i kompetencje, decydują o tym, czy zespół będzie funkcjonował jak dobrze naoliwiona maszyna, czy raczej jak zbiór niezależnych jednostek, które nie potrafią działać wspólnie.
Skuteczne zarządzanie zespołem nie jest już opcją — to absolutna konieczność. To właśnie lider, jego postawa i kompetencje, decydują o tym, czy zespół będzie funkcjonował jak dobrze naoliwiona maszyna, czy raczej jak zbiór niezależnych jednostek, które nie potrafią działać wspólnie.
Siła charakteru staje się jednym z najcenniejszych zasobów, jakie możemy posiadać. To nie tylko zdolność do przetrwania trudnych chwil, ale przede wszystkim umiejętność budowania wewnętrznej równowagi i odporności psychicznej. Dzięki niej nie tylko przechodzimy przez życiowe burze, ale potrafimy z nich czerpać – dojrzewać, rozwijać się i stawać się silniejszymi.
Nawyki ludzi sukcesu przestają być jedynie dodatkiem – stają się fundamentem skuteczności, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Codzienne, świadome rytuały pozwalają lepiej zarządzać czasem, energią i emocjami, a także ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji, nawet w obliczu chaosu i nieprzewidywalnych sytuacji.