Rodzaje umów o pracę

Umowa o pracę jest kluczowym elementem, który określa relacje między pracownikiem i pracodawcą. Oczywiście każda tego typu umowa powinna być skonstruowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

20 lipca 2017
zdjęcie - Rodzaje umów o pracę

rodzaje umów o pracę


Umowa o pracę jest uważana za rozwiązanie najbardziej korzystne z punktu widzenia pracownika. W czasie podpisywania takiego dokumentu należy zwrócić uwagę, czy zawiera on wszystkie niezbędne elementy, czyli określenie czasu pracy, wynagrodzenia i rodzaju wykonywanych obowiązków.

Oczywiście w żadnym przypadku nie należy godzić się na zawarcie umowy, która ma formę ustną.

Innym rozwiązaniem jest umowa zlecenie, która tworzy bardziej elastyczne ramy dla współpracy między pracownikiem a pracodawcą.

Trzeba pamiętać, że zasady na jakich opiera się umowa zlecenie są określane przez Kodeks Cywilny, dlatego opiera się na innych zasadach.

W przypadku takiej umowy nie trzeba na przykład dokładnie określać czasu ani miejsca wykonywania powierzonych pracownikowi zadań.

Oczywiście także w przypadku takiej formy zatrudnienia pracownikowi przysługują określone prawa. Dokument musi zawierać między innymi informacje dotyczące wynagrodzenia oraz obszaru współpracy.

Umowa o dzieło należy również do umów cywilnoprawnych. Najważniejszym aspektem tego typu dokumentu jest dokładne określenie zadania, które zostaje powierzone pracownikowi. Należy również określić wysokość wynagrodzenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

 
Wiele osób nie orientuje się na przykład w różnicach między umową o pracę a umową zleceniem. Trzeba pamiętać, że także w przypadku tej drugiej formy zatrudnienia pracownik ma określone prawa, które muszą być przestrzegane przez pracodawcę.

Więcej na ten temat można się dowiedzieć na przykład na szkoleniach. Prawo pracy szkolenia to doskonały sposób na zrozumienie skomplikowanych przepisów i zawiłych regulacji.

Zapoznanie się z przepisami, które omówi np. czas pracy szkolenie, jest także korzystne dla pracodawców. Trzeba pamiętać, że pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów, narażają się na różnego rodzaju konsekwencje.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.