Umowa o pracę jest uważana za rozwiązanie najbardziej korzystne z punktu widzenia pracownika. W czasie podpisywania takiego dokumentu należy zwrócić uwagę, czy zawiera on wszystkie niezbędne elementy, czyli
określenie czasu pracy,
wynagrodzenia i
rodzaju wykonywanych obowiązków.
Oczywiście w żadnym przypadku nie należy godzić się na zawarcie umowy, która ma formę ustną.
Innym rozwiązaniem jest
umowa zlecenie, która tworzy bardziej elastyczne ramy dla współpracy między pracownikiem a pracodawcą.
Trzeba pamiętać, że zasady na jakich opiera się umowa zlecenie są określane przez Kodeks Cywilny, dlatego opiera się na innych zasadach.
W przypadku takiej umowy nie trzeba na przykład dokładnie określać czasu ani miejsca wykonywania powierzonych pracownikowi zadań.
Oczywiście także w przypadku takiej formy zatrudnienia pracownikowi przysługują określone prawa. Dokument musi zawierać między innymi informacje dotyczące wynagrodzenia oraz obszaru współpracy.Umowa o dzieło należy również do umów cywilnoprawnych. Najważniejszym aspektem tego typu dokumentu jest dokładne określenie zadania, które zostaje powierzone pracownikowi. Należy również określić wysokość wynagrodzenia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Wiele osób nie orientuje się na przykład w różnicach między umową o pracę a umową zleceniem. Trzeba pamiętać, że także w przypadku tej drugiej formy zatrudnienia pracownik ma określone prawa, które muszą być przestrzegane przez pracodawcę.
Więcej na ten temat można się dowiedzieć na przykład na szkoleniach. Prawo pracy szkolenia to doskonały sposób na zrozumienie skomplikowanych przepisów i zawiłych regulacji.
Zapoznanie się z przepisami, które omówi np. czas pracy szkolenie, jest także korzystne dla pracodawców. Trzeba pamiętać, że pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów, narażają się na różnego rodzaju konsekwencje.
Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Zobacz też:
Gamma. Firma szkoleniowa roku.