PRZYWÓDZTWO CHARYZMATYCZNE A TRANSFORMACYJNE

Max Weber w latach 70 dwudziestego wieku wyróżnił trzy podstawowe typy władzy:
 • tradycyjną
 • racjonalną
 • charyzmatyczną
23 maja 2017
zdjęcie - PRZYWÓDZTWO CHARYZMATYCZNE A TRANSFORMACYJNE

MODEL TRANSFORMACYJNY

PRZYWÓDZTWO CHARYZMATYCZNE A TRANSFORMACYJNE

 

Władza charyzmatyczna opiera się na charyzmie, której podstawową cechą jest to, iż opisywana jest jak własność osobista. Podstawowymi elementami charyzmy są: posiadanie przez lidera charyzmatycznego misji i jej akceptowanie przez innych. Skuteczna misja musi być w tym przypadku postrzegana jako rozwiązanie ważnego i bardzo zagrażającego problemu. W związku z tym liderzy charyzmatyczni wkraczają zwykle na scenę w okresie zagrożenia (np.: silnych przemian, kryzysu).

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Według badań najważniejsze zachowania, które prowadzą do przypisywania charyzmy to:

 • wyidealizowany obraz organizacji i jej celów, który pozostaje w konflikcie z obecnym stanem rzeczy,
 • gotowość podjęcia osobistego ryzyka, co zwiększa własną wiarygodność,
 • Zastosowanie niekonwencjonalnych metod: jednak osoby te są świadome organizacyjnych ograniczeń i tylko czekają z wdrożeniem swej wizji na odpowiedni moment, tj. widoczność kryzysu.
 • Jeśli osoby te stają się kierownikami, ich charyzma blednie

Budowanie charyzmy opiera się na treningu następujących kompetencji:

 • umiejętności dokonywania krytycznej oceny sytuacji i wykrywania problemów
 • umiejętności wizjonerskie (w tym kreatywność)
 • umiejętności komunikowania się
 • umiejętności sterowania wrażeniem
 • Umiejętności przydawania władzy czyli budowania empowerment (w tym budowanie partycypacji, stawianie ambitnych celów, usuwanie biurokratycznych ograniczeń)

 

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia np: i inne szkolenia dla menedżerów. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

 

EMPOWERMENT

czyli „przydawanie władzy” oznacza, iż charyzmatyczni liderzy wbrew częstym przekonaniom nie osiągają swojej skuteczności dzięki podporządkowaniu sobie zwolenników, ale poprzez sprawienie, że ich zwolennicy czują się mocniejsi (wzmocnieni).

Na bazie przywództwa charyzmatycznego powstała koncepcja przywództwa transformacyjnego, która podkreśla różnicę między przywództwem transformacyjnym nazywanym często nowym przywództwem, a transakcyjnym czyli tzw. starym przywództwem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

Przywództwo transakcyjne opiera się na wymianie, a przywództwo transformacyjne na zmianie.
Ponadto przywództwo transformacyjne opiera się na zaspokajaniu potrzeb niższego rzędu zgodnie z regułami uczciwości, a przywództwo transformacyjne angażuje „całą  osobę” zwolennika w celu zaspokojenia jego potrzeb wyższych. W efekcie daje to efekt wzajemnego stymulowania i „wznoszenia”.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.