Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?

Wyłącznie przedsiębiorstwo, w którym istnieje doskonała komunikacja pomiędzy pracownikami i kierownictwem ma szansę odnieść prawdziwy sukces. Jeśli komunikacja wewnętrzna nie będzie działała sprawnie, bądź coś będzie ją utrudniać, droga do sukcesu będzie niezwykle trudna, a w wielu przypadkach, nawet niemożliwa. Właśnie z tego powodu kładziony jest tak duży nacisk na poprawną komunikację w przedsiębiorstwie.

5 listopada 2018
zdjęcie - Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?


Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?

Komunikacja w przedsiębiorstwie

Komunikacja w przedsiębiorstwie jest przekazywaniem informacji przez nadawcę. Powinien on przekazać informacje w taki sposób, aby były one w pełni zrozumiałe dla odbiorcy. Porozumiewać można się na wiele sposobów. Mogą być to słowa użyte w rozmowie, teksty pisane, dźwięki, obrazy, a nawet sygnały elektryczne.

Nie jest istotne, jaką formę przekazywania danych wybierzemy, ale to, żeby treści były zrozumiałe dla odbiorcy. Komunikacja wewnętrzna w przedsiębiorstwie jest właśnie ujawnianiem treści przez nadawcę, które odbiorca musi otrzymać, rozszyfrować i zrozumieć. Wówczas komunikacja ta staje się pomocna w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i pozwala na jego rozwój. Uważana jest nawet za jeden z głównych filarów kultury organizacji i umożliwia jej istnienie.

Z uwagi na to, jak ważna jest komunikacja wewnątrz przedsiębiorstwa, nieustannie jest ona doskonalona. Coraz częściej rozmowa "twarzą w twarz" staje się rzadszym zjawiskiem, zaś przedsiębiorcy i kadra zarządzająca decydują się wykorzystywać wiele innych nośników informacji.

Formy komunikowania

Do bezpośrednich form komunikowania się z załogą należą zebrania, narady, konferencje, czy odprawy. Podczas tych spotkań można omówić cele, wyznaczyć zadania, czy choćby poznać zdanie pracowników na jakiś istotny temat.

Kolejnym, niezwykle popularnym nośnikiem informacji jest internet. Zarówno poczta elektroniczna, jak i inne możliwości, jakie daje internet są wykorzystywane w każdej organizacji. Wydaje się to być niezwykle szybkim i prostym sposobem przekazywania informacji, nawet do wielu osób jednocześnie, mając przy tym pewność, że wiadomość dotarła do każdej osoby. Być może z tego właśnie powodu poczta elektroniczna cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i stosowana jest regularnie.

Nowością, która jednak rozwija się w ogromnym tempie jest intranet. Najczęściej jest powiązany ze stroną danej firmy, z której każdy pracownik może przejść do swojego profilu, gdzie znajdzie wszelki najistotniejsze komunikaty, wiadomości czy ogłoszenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

W bardziej rozbudowanej wersji intranetu, przedsiębiorcy chętnie dodają także najważniejsze informacje o organizacji, jej cele, misję, wizje, czy zadania, które aktualnie stara się zrealizować. Wszelkie ogłoszenia, informacje czy ważne wiadomości "z ostatniej chwili" również mogą być zamieszczane w intranecie.

Często znajdziemy tam również regulaminy pracy czy różne zasady. Intranet wydaje się być bardzo przyszłościowym narzędziem, które bez wątpienia daje możliwość znacznie łatwiejszego komunikowania się z pracownikami, przekazywania sobie informacji, jak i znacząco ułatwia pracę.
Niektóre przedsiębiorstwa, zwłaszcza te naprawdę duże, często decydują się na komunikowanie z pracownikami poprzez biuletyny czy gazetki.

Czy w formie drukowanej czy w formie elektronicznej, pozwalają przekazać pracownikom wszelkie najistotniejsze wiadomości dotyczące przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim: 

W przypadku mniejszych organizacji, kierownictwo często decyduje się na komunikowanie z pracownikami poprzez tablice informacyjne. Zamieszczane na nich informacje mogą zostać przeczytane przez osoby zainteresowane.

Przedsiębiorstwa, które nastawione są na zadowolenie pracowników i liczące się z ich zdaniem, często umożliwiają przekazywanie informacji nawet anonimowo, poprzez specjalne skrzynki. Pracownik może wyrazić swoją opinię na jakiś temat w formie pisemnej, a następnie wrzucić do takiej skrzynki. Kierownik zapoznaje się regularnie z opiniami i uwagami pracowników i ma możliwość ustosunkowania się do nich.

Jeśli zaś chodzi o ogromne korporacje, w których hierarchia i podział obowiązków często są niezwykle trudne do zrozumienia, wprowadzane są systemy usprawniające je. Są to często jasno rozpisane, a nawet rozrysowane zasady przekazywania sobie informacji.

Tak jasno określone procedury komunikacyjne bez wątpienia ułatwiają ten proces i sprawiają, że wszystkie informacje mogą szybko i sprawnie dotrzeć do osób zainteresowanych.

Niezwykle ważne dla istnienia przedsiębiorstwa jest, aby szybko i sprawnie przekazywać sobie informacje. Jeśli zostanie to zaniedbane, organizacja może popaść w poważne tarapaty.

Jeśli kierownictwo czy sam główny dyrektor nie będzie poinformowany np. o nieudanych transakcjach, źle przeprowadzonych zadaniach, czy niezrealizowanych projektach, nie będzie mógł na czas i w odpowiedni sposób zareagować. To zaś prowadzi do poważnych zaniedbań, kłopotów w firmie i ostatecznie może przyczynić się do upadku przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:

Prawidłowa komunikacja interpersonalna

Warto dbać o prawidłową komunikacje w przedsiębiorstwie. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że żadne istotne fakty nie zostaną pominięte, zapomniane czy też nie "utkną" na jakimś etapie, lecz będą przekazane odpowiedniej osobie.

Jest to warunkiem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa i warto, by każda organizacja wypracowała swój własny sposób na przekazywanie informacji. W mniejszych firmach mogą to być wiadomości e-mail, czy tablica informacyjna.

W większych, przydatne będą już wdrożone procedury, czy intranet. W każdym jednak przypadku należy uczulić pracowników na to, jak ważna jest prawidłowa komunikacja interpersonalna w firmie.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.