Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?

Wyłącznie przedsiębiorstwo, w którym istnieje doskonała komunikacja pomiędzy pracownikami i kierownictwem ma szansę odnieść prawdziwy sukces. Jeśli komunikacja wewnętrzna nie będzie działała sprawnie, bądź coś będzie ją utrudniać, droga do sukcesu będzie niezwykle trudna, a w wielu przypadkach, nawet niemożliwa. Właśnie z tego powodu kładziony jest tak duży nacisk na poprawną komunikację w przedsiębiorstwie.

Gamma - Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?


Dlaczego prawidłowa komunikacja w firmie ma tak duże znaczenie?


Komunikacja w przedsiębiorstwie

Komunikacja w przedsiębiorstwie jest przekazywaniem informacji przez nadawcę. Powinien on przekazać informacje w taki sposób, aby były one w pełni zrozumiałe dla odbiorcy. Porozumiewać można się na wiele sposobów. Mogą być to słowa użyte w rozmowie, teksty pisane, dźwięki, obrazy, a nawet sygnały elektryczne.

Nie jest istotne, jaką formę przekazywania danych wybierzemy, ale to, żeby treści były zrozumiałe dla odbiorcy. Komunikacja wewnętrzna w przedsiębiorstwie jest właśnie ujawnianiem treści przez nadawcę, które odbiorca musi otrzymać, rozszyfrować i zrozumieć. Wówczas komunikacja ta staje się pomocna w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i pozwala na jego rozwój. Uważana jest nawet za jeden z głównych filarów kultury organizacji i umożliwia jej istnienie.

Z uwagi na to, jak ważna jest komunikacja wewnątrz przedsiębiorstwa, nieustannie jest ona doskonalona. Coraz częściej rozmowa "twarzą w twarz" staje się rzadszym zjawiskiem, zaś przedsiębiorcy i kadra zarządzająca decydują się wykorzystywać wiele innych nośników informacji.

Formy komunikowania

Do bezpośrednich form komunikowania się z załogą należą zebrania, narady, konferencje, czy odprawy. Podczas tych spotkań można omówić cele, wyznaczyć zadania, czy choćby poznać zdanie pracowników na jakiś istotny temat.

Kolejnym, niezwykle popularnym nośnikiem informacji jest internet. Zarówno poczta elektroniczna, jak i inne możliwości, jakie daje internet są wykorzystywane w każdej organizacji. Wydaje się to być niezwykle szybkim i prostym sposobem przekazywania informacji, nawet do wielu osób jednocześnie, mając przy tym pewność, że wiadomość dotarła do każdej osoby. Być może z tego właśnie powodu poczta elektroniczna cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem i stosowana jest regularnie.

Nowością, która jednak rozwija się w ogromnym tempie jest intranet. Najczęściej jest powiązany ze stroną danej firmy, z której każdy pracownik może przejść do swojego profilu, gdzie znajdzie wszelki najistotniejsze komunikaty, wiadomości czy ogłoszenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

W bardziej rozbudowanej wersji intranetu, przedsiębiorcy chętnie dodają także najważniejsze informacje o organizacji, jej cele, misję, wizje, czy zadania, które aktualnie stara się zrealizować. Wszelkie ogłoszenia, informacje czy ważne wiadomości "z ostatniej chwili" również mogą być zamieszczane w intranecie.

Często znajdziemy tam również regulaminy pracy czy różne zasady. Intranet wydaje się być bardzo przyszłościowym narzędziem, które bez wątpienia daje możliwość znacznie łatwiejszego komunikowania się z pracownikami, przekazywania sobie informacji, jak i znacząco ułatwia pracę.
Niektóre przedsiębiorstwa, zwłaszcza te naprawdę duże, często decydują się na komunikowanie z pracownikami poprzez biuletyny czy gazetki.

Czy w formie drukowanej czy w formie elektronicznej, pozwalają przekazać pracownikom wszelkie najistotniejsze wiadomości dotyczące przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:

Szkolenia menadżerskie - pełna lista.

W przypadku mniejszych organizacji, kierownictwo często decyduje się na komunikowanie z pracownikami poprzez tablice informacyjne. Zamieszczane na nich informacje mogą zostać przeczytane przez osoby zainteresowane.

Przedsiębiorstwa, które nastawione są na zadowolenie pracowników i liczące się z ich zdaniem, często umożliwiają przekazywanie informacji nawet anonimowo, poprzez specjalne skrzynki. Pracownik może wyrazić swoją opinię na jakiś temat w formie pisemnej, a następnie wrzucić do takiej skrzynki. Kierownik zapoznaje się regularnie z opiniami i uwagami pracowników i ma możliwość ustosunkowania się do nich.

Jeśli zaś chodzi o ogromne korporacje, w których hierarchia i podział obowiązków często są niezwykle trudne do zrozumienia, wprowadzane są systemy usprawniające je. Są to często jasno rozpisane, a nawet rozrysowane zasady przekazywania sobie informacji.

Tak jasno określone procedury komunikacyjne bez wątpienia ułatwiają ten proces i sprawiają, że wszystkie informacje mogą szybko i sprawnie dotrzeć do osób zainteresowanych.

Niezwykle ważne dla istnienia przedsiębiorstwa jest, aby szybko i sprawnie przekazywać sobie informacje. Jeśli zostanie to zaniedbane, organizacja może popaść w poważne tarapaty.

Jeśli kierownictwo czy sam główny dyrektor nie będzie poinformowany np. o nieudanych transakcjach, źle przeprowadzonych zadaniach, czy niezrealizowanych projektach, nie będzie mógł na czas i w odpowiedni sposób zareagować. To zaś prowadzi do poważnych zaniedbań, kłopotów w firmie i ostatecznie może przyczynić się do upadku przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online: Zobacz również nasze szkolenia po angielsku

Prawidłowa komunikacja interpersonalna

Warto dbać o prawidłową komunikacje w przedsiębiorstwie. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że żadne istotne fakty nie zostaną pominięte, zapomniane czy też nie "utkną" na jakimś etapie, lecz będą przekazane odpowiedniej osobie.

Jest to warunkiem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa i warto, by każda organizacja wypracowała swój własny sposób na przekazywanie informacji. W mniejszych firmach mogą to być wiadomości e-mail, czy tablica informacyjna.

W większych, przydatne będą już wdrożone procedury, czy intranet. W każdym jednak przypadku należy uczulić pracowników na to, jak ważna jest prawidłowa komunikacja interpersonalna w firmie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.