METODOLOGIA DESIGN THINKING DLA HR

Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - METODOLOGIA DESIGN THINKING DLA HR


METODOLOGIA DESIGN THINKING 

CZYM JEST DESIGN THINKING?

Design Thinking dla HR wspiera tworzenie innowacji w organizacji poprzez skłanianie do patrzenia na problem/wyzwanie z perspektywy użytkownika, pobudzanie kreatywności wśród pracowników różnych obszarów i stanowisk oraz niemal natychmiastowe testowanie powstałych pomysłów. Jest to metoda, która wyzwanie projektowe traktuje wielopoziomowo, a wygenerowane rozwiązanie jest pożądane przez użytkowników, technologicznie wykonalne i ekonomicznie uzasadnione.


Jedną z głównych korzyści wykorzystywania metodologii Design Thinking jest budowanie przewagi rynkowej organizacji, dzięki ciągłemu wzmacnianiu zaangażowania pracowników w kreowanie rozwiązań na różnych poziomach i w różnych obszarach, połączonych z uważnością na użytkownika docelowego. Dotyczy to zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych procesów biznesowych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firma Gamma sp. j. zaprasza na szkolenie z Design Thinking. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, gdzie uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cykl Design Thinking. Dzięki temu, mogą oni od razu przećwiczyć  idee Design Thinking, co pozwala na szybsze  wdrożenie tej metodyki w praktykę zawodową. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działu HR. Zobacz również: szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia dla menedżerów.

Jak zbudowany jest proces Design Thinking?

Design Thinking to sposób pracy projektowej złożony z 5 etapów, ułożonych
w określonej sekwencji. To proces iteracyjny, dzięki czemu cały czas daje możliwość doskonalenia finalnego rezultatu.


#Empatia

To etap wyjściowy dla każdego procesu DT. Nowe rozwiązania powstają głównie dla ludzi, dlatego bardzo ważne jest, aby określić dla kogo ich szukamy i poznać jego potrzeby. Ważne jest aby wyzbyć się swoich przekonań, wyobrażeń czy generalizowania, a skoncentrować się na personie, na tym co ona myśli, co czuje, co mówi i robi, jakie ma aspiracje i marzenia, co jest dla niej ważne? Dogłębne wejście w perspektywę danej grupy osób pozwoli spojrzeć na świat ich oczami i zrozumieć ich głębokie potrzeby.

Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Szukasz dobrych szkoleń menedżerskich, sprzedażowych czy rozwoju osobistego? Zobacz: Gamma.

#Diagnoza potrzeb

Dobra diagnoza daje szansę na znalezienie dobrego rozwiązania. Dlatego tak ważna jest trafna diagnoza potrzeb i zdefiniowanie problemu/wyzwania naszego odbiorcy. Należy pamiętać, aby nie wpaść w pułapkę szybkich rozwiązań: Np. „Kasia potrzebuje kluczy, aby wejść do mieszkania”, zamiast „Kasia potrzebuje sposobu na wejście do mieszkania”.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na szkolenie z zarządzania projektami. Na szkoleniu zostaną omówienie kluczowe aspekty związane z zarządzaniem projektami wg. PMI: specyfika pracy projektowej, procesy i fazy w projekcie, kamienie milowe, komunikacja w projekcie, zarządzanie ryzykiem i struktura projektu.Zobacz też zarządzanie czasem szkolenie. Zapraszamy również do zapoznania się z naszym działem szkoleń menadżerskich.

Prawidłowo sformułowany problem powinien nie tracić z oczu odbiorcy końcowego, być potrzebą nie rozwiązaniem oraz być konkretny w stopniu, który pozwoli nam później ocenić czy dane rozwiązanie na niego odpowiada.

#Generowanie pomysłów

Ten etap koncentruje się na wygenerowaniu jak największej liczby pomysłów na rozwiązania. Metodami kreatywnymi interdyscyplinarne zespoły „produkują” różnorodne, nawet najbardziej szalone koncepty. Należy pamiętać, że na tym etapie nie skupiamy się na ograniczeniach, nie krytykujemy pomysłów, nie oceniamy. Ważne jest, aby skupić się na temacie, nie ograniczać siebie i innych w najbardziej zwariowanych skojarzeniach i nastawić się na ilość. Na koniec zostanie wybrane kilka pomysłów, które zostaną zaprototypowane w kolejnym etapie.

#Prototypowanie

Metodologia Design Thinking nie mogłaby zaistnieć bez prototypowania. Jest to moment, w którym wybrane wcześniej pomysły przyjmują fizyczną formę. Przy czym mniej ważne są funkcjonalności danego rozwiązania, a bardziej koncentrujemy się na doświadczeniu i odczuciach odbiorcy docelowego. Wizualizacja pomysłu powinna być jak najprostsza i tania, wykonana szybko, bez nadmiernego przywiązania do szczegółów, ale wciąż powinna odpowiadać na potrzeby i rozwiązywać problem użytkownika. Każdy projekt otrzymuje informację zwrotną, na podstawie której można wprowadzać zmiany i udoskonalać dane rozwiązanie. Prototypowanie to etap, w którym w bezpiecznym środowisku niemal natychmiastowo można przetestować swój prototyp i zweryfikować pomysł. Jest to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Zamiast oferować odbiorcy coś czego nie chce, można stworzyć rozwiązanie najbardziej przez niego pożądane.

#Testowanie

Każdy proces DT powinien zakończyć się wybraniem prototypu do dalszego udoskonalania. Sprawdzanie jego poprawnego funkcjonowania i odbioru przez użytkownika w realnym środowisku oraz wielokrotne testowanie można powtarzać do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu. Dzięki temu powstanie rozwiązanie gotowe do zastosowania.

Dla kogo?

Metodologia Design Thinking - wspiera organizacje z różnych branż, o różnej wielkości, strukturze i zasięgu. Angażuje pojedynczych pracowników, menadżerów, zespoły i całe działy w kreowanie innowacji i aktywne rozwiązywanie problemów, w centrum których jest użytkownik. Szkolenia HR Design Thinking przeznaczone są dla każdego, kto chciałby odkryć w sobie pokłady kreatywności, obudzić innowatora i poczuć moc sprawczą. Firma szkoleniowa Gamma oferuje kilkanaście szkoleń z obszaru HR.

Dlaczego warto korzystać z HR Design Thinking?

Design Thinking jest metodą, która nie tylko pomaga projektować nowatorskie produkty czy usługi. Dzięki niej istnieje możliwość rozwiązywania skomplikowanych problemów biznesowych. Spojrzenie z szerokiej perspektywy, interdyscyplinarny zespół, prototypowanie i testowanie pozwalają na nowo ocenić rzeczywistość i o wiele szybciej znaleźć właściwe rozwiązanie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:

Design Thinking:

 • wspiera organizacje w budowaniu przewagi rynkowej poprzez aktywne kreowanie innowacji,
 • buduje zaangażowane zespoły,
 • przygotowuje liderów do prowadzenia projektów mierzących się z wyzwaniami dynamicznego biznesu, gdzie rozwiązania są nieoczywiste, a ich powodzenie w dużej mierze zależy od odbioru przez użytkownika końcowego,
 • pomaga projektować procesy wewnętrzne w obszarach HR, komunikacji, logistyki,
 • podnosi efektywność rozwiązywania problemów,
 • wspiera tworzenie pozytywnego środowiska pracy, opartego na zaangażowaniu, współpracy, radości i satysfakcji.

Design Thinking w pracy działów personalnych

Myślenie projektowe, charakterystyczne w metodologii Design Thinking oraz skupienie się na potrzebach i wartościach odbiorcy efektywnie wspierają transformację również samych Działów HR.  Zwinna i iteracyjna metodologia DT poprzez skupienie się na potrzebach i wartościach odbiorcy dostarcza intuicyjne i pożądane rozwiązania. Kluczowe w procesie jest zrozumienie fizycznych, poznawczych i emocjonalnych potrzeb klientów HR.  

Design Thinking przesuwa uważność HR poza procedury i procesy, umieszcza doświadczenie pracownika w centrum uwagi, pomaga zwiększyć wydajność poprzez projektowanie rozwiązań, które są jednocześnie atrakcyjne, przyjemne
i proste. Zalewany tysiącami informacji dziennie pracownik wykazuje minimalną produktywność. Nowe rozwiązania i narzędzia bezpośrednio przyczyniają się do zadowolenia pracowników, produktywności i przyjemności.  
     
Metodologia Design Thinking wrzuca HR w nowe role, przekształca pracowników HR
z deweloperów procesów w architektów doświadczeń. To sprawia, że HR na nowo może wejść w każdy aspekt środowiska pracy: rzeczywiste otoczenie, jak ludzie spotykają się i nawiązują relacje, jak menadżerowie spędzają czas oraz

w jaki sposób firmy dokonują selekcji, szkolą, angażują i oceniają pracowników. Niektórzy Dyrektorzy HR zaczęli nazywać się dyrektorami doświadczenia pracownika, co podsumowuje potężną rolę podejścia DT.

Dodatkowym bonusem jest to, że Metodologia Design Thinking jest pozytywnie odbierana, a przez to generuje wyższy poziom zadowolenia pracowników, większe zaangażowanie i wyższą wydajność dla firmy.


Liderzy HR w nowej roli - jako projektanci mogą szukać odpowiedzi na pytania: 

 • W jaki sposób HR może odgrywać wiodącą rolę w kształtowaniu opinii i doświadczenia pracownika?
 • W jaki sposób projektować ogólne rozwiązania HR, które angażują pracowników na wszystkich etapach, począwszy od kandydatów przez absolwentów?
 • Jak możemy pomóc pracownikom podejmować decyzje szybciej?
 • W jaki sposób HR pomaga budować i wzmacniać możliwości projektowe w całej organizacji?

Na podstawie działań różnych firm można wyróżnić kilka trendów wykorzystywania metodologii Design Thinking. Najczęściej są to obszary:

 • Struktura organizacyjna: projektowanie zmian w organizacji na poziomie ról i struktury;
 • Zaangażowanie pracowników: wzmacnianie zaangażowania pracowników, poprzez upraszczanie procesów, aby pracownicy byli bardziej wydajni i usatysfakcjonowani, a wydatki mniejsze;
 • Szkolenia: wprowadzenie zasady poznania doświadczenia użytkownika przed procesem szkoleniowym;
 • Analiza: analizowanie danych, aby projektować lepsze rozwiązania, dostosowane do potrzeb pracownika;
 • Umiejętności HR: uzupełnianie kompetencji HR o zrozumienie projektowania cyfrowego, projektowania aplikacji mobilnych, nauki behawioralnej oraz projektowania doświadczenia użytkownika;
 • Digital HR: uwzględnienie metodologii Design Thinking w budowaniu nowatorskich narzędzi cyfrowych, które uczynią pracę łatwiejszą i lepszą.

Podobnie jak firmy nieustannie pracują nad tym, jak poprawić doświadczenia swoich klientów i sprawić by były unikalne w porównaniu do konkurentów, HR może projektować doświadczenia pracowników na podobnych zasadach. Ważne, aby w procesie projektowania czy to systemów, czy procesów czy innych rozwiązań skupić się na ludziach.

Przyczyną sukcesu DT jest integracja myślenia projektowego ze zrozumieniem ludzkich zachowań.
Co motywuje ludzi? Jak widzą siebie? Co jest dla nich ważne? Jakie mają typowe zachowania w pracy? Poszukując odpowiedzi na te pytania HR często mają możliwość wykorzystania informacji, które już zostały zebrane wewnątrz organizacji jako pomysły i inspiracje od samych pracowników. Czasem wystarczy tylko wnikliwie im się przyjrzeć.

Koncentrując się na ludziach, Liderzy HR mają okazję być projektantami i tworzyć angażujące i efektywne rozwiązania HR. Design Thinking, zastosowane prawidłowo, jest zdyscyplinowanym sposobem rozwiązywania problemów.

Dla HR stanowi okazję do zmiany kształtu działania całej organizacji oraz przeprojektowania własnych procedur, wykorzystując technologię, aby zapewnić pozytywne interakcje pracownicze.

Inspiracje


#Uproszczenie procesów biznesowych

General Electric dokonał uproszczenia strategicznych procesów biznesowych wprowadzając Design Thinking i upraszczając model zarządzania wydajnością, dzięki nowej aplikacji mobilnej do zarządzania i współpracy, a także nowy zestaw zasad pracy. Firma używa teraz tej zwinnej metodyki w całym procesie rozwoju produktu i uczy, jak pomóc menedżerom zespołów "robić mniej" i "koncentrować się".

#Eksperymentalny program edukacyjny

Nestlé i Qualcomm wykorzystali Design Thinking do rozwoju intuicyjnego, eksperymentalnego programu edukacyjnego. Tworzenie programów uczenia się zaczyna się od poznania jednostki i kontekstu jej pracy, a nie modelu. Oferują one sposoby uczenia się, które są o wiele bardziej inspirujące, wciągające i prowadzą do wyższego poziomu umiejętności. Dodatkowo wykorzystywane są nowe technologie, aby promować ciągłe uczenie się.

#Rutynowe zadania HR

Innowacyjne narzędzia cyfrowe, które wykorzystują myślenie projektowe mają również zastosowanie w rutynowych zadaniach HR i czynią je bardziej wydajnymi i łatwymi, przy jednoczesnej poprawie doświadczenia pracowników. Australia and New Zealand Banking Group opracował łatwą w obsłudze aplikację mobilną, która umożliwia pracownikom zarządzanie swoim czasem pracy, obecnością oraz harmonogramem urlopowym, jednocześnie umożliwiając im współpracę z kolegami. DuPont całkowicie przeprojektował swój portal internetowy dla HR w oparciu o doświadczenie użytkownika końcowego, co znacznie skróciło czas jaki pracownicy spędzają na realizacji tradycyjnych procesów.

#Zindywidualizowany proces wdrażania nowych pracowników

Jedna z czołowych australijskich firm telekomunikacyjnych Telstra mierzyła się z problemem zatrudniania i szkolenia rok rocznie tysięcy pracowników. Skomplikowane systemy, oferty produktowe, plany cenowe i procesy przytłaczały nowych pracowników i zmniejszały obroty firmy. Wykorzystując Metodologię Design Thinking i w oparciu o doświadczenia pracowników, firma zaprojektowała nowy zindywidualizowany 90 dniowy proces wdrożenia. Zaowocował on wzrostem wydajności i zaangażowania nowych pracowników. Dziś Telstra wykorzystuje DT w procesie poprawy rozwoju przywództwa, usług HR, programów zarządzania zmianą i innych 22 programach rozwoju pracowników.

#Zrozumienie potrzeb różnych pracowników

Organizacje zaczynają wykorzystywać DT również do tego, aby zrozumieć specyficzne potrzeby różnych segmentów pracowników. W jednej z australijskich agencji rządowych zaprojektowano nowy Portal HR. Okazało się, że rozproszeni po całym kraju pracownicy nie korzystają z nowego rozwiązania. Przeprowadzony przez firmę research, odkrył zaskakujące spostrzeżenie: pracownicy nie mają do niego dostępu ze swoich urządzeń mobilnych. Ponad połowa pracowników była sfrustrowana, że nie ma bieżącego dostępu do grafików pracy! Dzięki tym spostrzeżeniom przeprojektowano platformę, a profil pracownika (mapa empatii) jest tworzony zawsze przy projektowaniu rozwiązań i procesów.


Jeśli metodologia Design Thinking jest Państwu bliska serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem szkolenia „Metodologia Design Thinking dla HR

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.