GLOBALNE TRENDY W ZARZĄDZANIU TALENTAMI

Działać powoli w szybko zmieniającej się rzeczywistości i próbować czegoś nowego w obszarze tak starym jak uczenie – oto niektóre z wyzwań stojących przed specjalistami od rozwoju talentów w firmie. Wszelkie działania wobec talentów i programy rozwojowe mają obecnie tendencję do większej innowacyjności i mniejszej złożoności. Sprawne zarządzanie talentami musi być świeże i odpowiadać na nowe zjawiska w środowisku pracy.

3 kwietnia 2017
zdjęcie - GLOBALNE TRENDY W ZARZĄDZANIU TALENTAMI

Trendy w zarządzaniu - Globalne trendy

Kariera bez granic

Przewiduje się, że do roku 2020 ok. 20-40% zadań w firmie będzie wykonywanych przez niezależnych specjalistów (freelancerów). Praca „na żądanie”, inaczej zwana gig economy, jest coraz wyraźniejszym trendem we wszystkich sektorach zachodniej gospodarki. Rozwój talentów nie będzie zatem ograniczony do zamkniętych ram jednej firmy. Świadczenie pracy przez niezależnych specjalistów coraz częściej może być realizowane zdalnie. Będzie to przypominało dawanie koncertów przez gwiazdy pop: dziś gramy koncert w firmie X, a jutro w firmie Y. Przykładem tak funkcjonującej firmy jest amerykańskie przedsiębiorstwo Uber.

Eksperci z Mc. Kinsey przewidują rozprzestrzenianie się modelu Uber lub podobnych modeli biznesowych, które gwarantują lepszą alokację talentów do poszczególnych zadań lub projektów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.

Satysfakcja talentów jako krytyczny czynnik retencji

Firmy, które obawiają się rotacji pracowników i odchodzenia talentów?, wprowadzają coraz więcej nowych zachęt dla swoich pracowników o dużym potencjale:

 • tworzenie szczęśliwego środowiska pracy,
 • zarządzanie oparte na uzdolnieniach,
 • programy zrównoważonego rozwoju,
 • planowanie sukcesji.

Trendy w zarządzaniu to coraz częściej nie fanaberie działów HR, ale konieczność
w obliczu rynkowej mobilności talentów.
Niedawno firma Apple zaczęła finansować zamrażanie jajeczek pracujących w spółce kobiet, aby odłożyły zajście w ciążę i skoncentrowały się na karierze zawodowej.

Wiele firm pozwala przychodzić do pracy ze zwierzętami, firma Virgin nie kontroluje zupełnie czasu pracy swoich pracowników, a rozlicza jedynie z rezultatów. W firmie Nutricion profesjonalny kucharz przygotowuje codziennie organiczny obiad dla pracowników.
Te przykładowe działania pokazują coraz większą determinację i kreatywność firm  w tworzeniu przyjaznego, wygodnego i szczęśliwego miejsca pracy dla swoich talentów.

Nowe podejście do zarządzania wydajnością

W procesie zarządzania efektywnością widoczne jest odchodzenie od filozofii „rank and yank” (wystawianie corocznych ocen pracownikom) i zastąpienie jej działaniami rozwojowymi, programami sukcesji i coachingiem talentów. Coraz częściej zamiast przeprowadzania raz w roku rozmowy oceniającej wprowadza się filozofię permanentnego feedbacku i rozmów rozwojowych, których celem jest bieżące interweniowanie i wspieranie pracowników w poprawianiu efektów pracy poprzez stopniowe, ale stałe podnoszenie ich umiejętności i zdolności. Menedżerowie mogą w tym podejściu wykorzystywać użyteczne modele pracy, takie jak na przykład wykorzystywany w naszej firmie model Slight Edge, który sprowadza się do idei, że rozwój osiąga się dzięki małym, ale codziennie robionym krokom.

Wynika to z faktu, że 70% pracowników nie dostrzega wystarczających korzyści dla siebie płynących z dorocznych rozmów oceniających i pozycjonowania ich  w rankingu w skali od 1 do 5 (Lisa Barry, Deloitte 2014). Już w 2013 roku Microsoft zrezygnował z rangowania pracowników podczas rozmów z menedżerami. General Electric i Ford także zakończyli praktykę rangowania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Nowa fala edukacji

Współczesna technologia pozwala na tworzenie nowych form edukacji i rozwoju pracowników.

 • Mastery learning (uczenie do mistrzostwa)
  Ta forma edukacji polega na doskonaleniu konkretnego zestawu umiejętności potrzebnych do wykonania określonego zadania. Aby osiągnąć zakładany wynik, niezbędne jest opanowanie zestawu wszystkich umiejętności potrzebnych do realizacji zadania. Miernikiem jest tutaj efekt, a sposobem jego osiągnięcia jest udoskonalenie niezbędnych umiejętności do poziomu „mistrzowskiego”. W tę formę nauki często angażowani są mentorzy, którzy pomagają osiągnąć mistrzostwo swoim mentee.
 • Crowdsourced learning (uczenie się z „mądrości ludowych”)
  W całej historii motorem postępu ludzkości było spotkanie, kojarzenie ideii wprowadzanie nowych pomysłów. Nie jest ważne, czy ktoś, kto coś mówi – mówi mądrze. To, co naprawdę się liczy, to zobaczenie, jak silny jest „kolektywny mózg”.
  Crowsourced learning jest procesem uzyskiwania wiedzy, informacji i pomysłów poprzez współpracę dużej grupy ludzi. Najczęściej odbywa się to w wyniku zaaranżowanej dyskusji w internecie czy na wewnętrznej platformie firmy.
 • Microlearning
  Ta forma idealnie pasuje do najmłodszej generacji pracowników, którzy są gotowi do przyjmowania szybkich i małych porcji wiedzy. Microlearning nie wymaga sali szkoleniowej ani zarezerwowania czasu. Wykorzystuje on smartfony lub tablety. Sesja microlearningu najczęściej poświęcona jest małej porcji wiedzy i trwa nie dłużej niż 10-15 minut.
 • Fabuła biznesowa
  Fabuła biznesowa opiera się na korzystaniu ze scenariuszy zdarzeń i łączy ze sobą metodę odgrywania ról z grywalizacją. Tę formę najczęściej wykorzystujemy w naszej firmie podczas warsztatów menedżerskich.Interesuje Cię temat zarządzania talentami? Zobacz nasze działy: szkolenia HR i szkolenia administracja. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Szanowni Państwo!
Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Mentalność, czyli sposób myślenia pracowników, ma ogromny wpływ na indywidualną i zespołową skuteczność. Umiejętności mentalne, takie jak: wytrwałość w pokonywaniu przeszkód, mobilizowanie się wobec wyzwań, samomotywacja, poczucie odpowiedzialności i myślenie globalne, są niezastąpionymi kompetencjami wszystkich pracowników firmy bez względu na pozycję i zajmowane stanowisko.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.