Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką

Lęki są ogromną siłą, która potrafi pchnąć ludzi do niezwykłych czynów, ale i powstrzymać ich przed podjęciem działań.

Gamma - Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką

Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed krytyką, porażką


Lęk przed porażką
to obawa przed krytyką lub drwiną ze strony innych, bądź nas samych:

  • Nie będę próbował, bo jeśli mi się nie uda, ludzie pomyślą, że jestem głupi.
  • Jeśli mi się nie uda, to sam o sobie pomyślę, że jestem ciamajda.
  • Już próbowałem i nic z tego nie wyszło.


Lęk przed sukcesem swoje podłoże ma w zdaniach typu „Nie muszę nic zmieniać, tak jest dobrze”, „Lepsze jest wrogiem dobrego”. Częstym przekonaniem jest, że nie zasługujemy na sukces lub obawiamy się, że po osiągnięciu sukcesu będzie od nas wymagana większa ilość pracy i wysiłku w jego utrzymanie.

  • Nie zasługuję na sukces (ponieważ ktoś lub coś utwierdziło mnie w tym przekonaniu).
  • Nie zależy mi na sukcesie, bo bez niego jest mi dobrze.
  • Nie chcę sukcesu, bo nie podoba mi się styl życia, jaki sukces narzuca.
  • Kiedy odniesie się sukces, bardzo łatwo można wszystko stracić. Osoba, która odniosła sukces, już nie może liczyć na nic lepszego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak  zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:

Zapraszamy.

Ćwiczenia motywacyjne:

  • Ćwiczenie sprawności skauta: Stwórz listę aktywności, które zawsze wywoływały w Tobie zachwyt, sprawiały Ci przyjemność i były Twoją pasją. Ci, którzy świetnie radzą sobie z życiem, potrafią jako dorośli skupiać się bardziej na ulubionych aktywnościach, odsuwając resztę na bok.
  • Ćwiczenie fascynacji: Wśród przygotowanej listy odkryj te rzeczy, które ze względu na uzdolnienia robisz najlepiej i znajdź to, co budzi w Tobie największy entuzjazm.
  • Plan dalszego kształcenia: Stwórz listę tematów, które interesują Cię zawodowo i prywatnie. Stwórz listę najlepszych książek dla każdego z tematów. Zadecyduj, ile książek chcesz lub możesz przejrzeć w ciągu miesiąca. Zarezerwuj sobie codziennie czas na dalsze kształcenie i zadbaj o to, aby aktualnie czytaną książkę mieć zawsze przy sobie. Zapisuj wyniki dalszego kształcenia (najlepsi menadżerowie dochodzą do 2-3 godzin dziennie, poświęconych na dalsze kształcenie).
  • Ćwiczenie identyfikacji jednego czynnika: Jaki konkretny czynnik, który mogę zmienić w moim zachowaniu, będzie miał najbardziej pozytywny wpływ na moją przyszłość.
  • Ćwiczenie cenowe: Sporządź listę swoich życzeń – wszystkich rzeczy, które chciałbyś mieć w życiu. Zadaj sobie potem pytanie, za które z tych celów jesteś naprawdę gotów zapłacić wysoką cenę i poświęcić całe życie – twój czas, energię i pieniądze, aby je osiągnąć. Wszystkie inne życzenia wykreśl z listy.
  • Ćwiczenie filmowe: Jeżeli chcesz zmienić swoje zachowanie, musisz powiązać poprzednie zachowania z bolesnymi filmami, a nowe połączyć z pozytywnymi skojarzeniami. Dzięki temu sportowcy odzyskują kontrolę w głowie po przegranej.
  • Mentalny trening służący przeprogramowaniu naszych uczuć. Sporządź listę wszystkich sytuacji, z którymi chętnie skojarzyłbyś inne uczucia. W stanie odprężenia wyobraź sobie ponownie taką sytuację i puść w swoich myślach film, horror o tym, co wydarzy się przez lata i dziesięciolecia, jeśli nie osiągniesz własnego celu. Wzmacniaj to wyobrażenie tak długo, aż pojawią się nieprzyjemne fizyczne odczucia. Na koniec wyobraź sobie w jasnych, radosnych kolorach film pozytywny, w którym zachowujesz się tak, jak wymaga tego osiągnięcie twojego celu. Pamiętaj: im intensywniejsze będą uczucia w obu twoich filmach, tym lepiej. Nasz mózg najszybciej uczy się przez bezpośredni kontrast.
  • Chwile sukcesu. Pomyśl o sytuacji, w której cały świat leżał u twoich stóp. Pozytywny trening mentalny. Zadaj sobie pytania:
    • Czego zazwyczaj dotyczą moje intensywne obrazy w myślach?
    • Które z tych scen są pozytywne, a które negatywne?
    • Które ze scen negatywnych chciałbym, jako szef, w mojej głowie wykluczyć, a które z pozytywnych filmów chciałbym koniecznie wzmocnić?
  • Zarządzanie nastrojem poprzez zarządzanie ciałem. Ćwiczenie znacznika biologicznego: Zaobserwuj swoją mowę ciała w sytuacjach, gdy się cieszysz, mówisz o rzeczach przyjemnych i w sytuacjach, które mało Cię interesują. Używaj świadomie tych pozytywnych, aby spowodować pozytywną reakcję organizmu.
  • Przełamywanie barier: „Przez ponad rok codziennie wyobrażałem sobie, że przekroczę tę granicę, aż byłem tego pewien do tego stopnia, że moje ciało musiało jedynie zrealizować to, co w mojej głowie zostało już zaakceptowane” – Roger Bannister, biegacz, rekord na 1 milę z 1954 r.
    Sposób na przełamywanie barier: Jakie granice wydają Ci się niemożliwe do przekroczenia? Znajdź przynajmniej jedną granicę myślową, której przełamanie byłoby wskazane dla twojego osobistego rozwoju.
  • Ćwiczenie małych radości. Ciesz się małymi rzeczami. Sporządź listę przynajmniej 25 drobnych rzeczy, którymi prawdziwi mistrzowie radzenia sobie z życiem chętnie się cieszą. Upewnij się, że w ciągu najbliższych miesięcy również sobie zafundujesz drobne przyjemności.

Jak pozbyć się lęku przed porażką i przed sukcesem? Zobacz: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie zarządzanie zmianą oraz inne, nasze szkolenia sprzedażowe i menadżerskie. Gamma - firma szkoleniowa roku. Warto nas wybrać!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza