Szkolenia z prawa pracy – nie tylko dla działów HR w wielkich firmach

Kodeks pracy reguluje prawa pracownicze oraz stosunki zatrudnionych z pracodawcą. Dla prowadzących przedsiębiorstwa, które nie są jednoosobowymi firmami, to ważny dokument. W dodatku nie jest od lat niezmienny, ale opracowywane są nowelizacje. Dlatego obejmujące prawo pracy szkolenia są ważnym elementem rozwoju firmy.

zdjęcie - (the_title())


Szkolenia z prawa pracy – nie tylko dla działów HR w wielkich firmach

Kodeks pracy reguluje prawa pracownicze oraz stosunki zatrudnionych z pracodawcą. Dla prowadzących przedsiębiorstwa, które nie są jednoosobowymi firmami, to ważny dokument. W dodatku nie jest od lat niezmienny, ale opracowywane są nowelizacje. Dlatego obejmujące prawo pracy szkolenia są ważnym elementem rozwoju firmy.

Szkolenia dla działu HR – trudno bez nich znać się na wszystkim

HR, czyli human resources, to bardzo szeroka dziedzina. Obejmuje zarówno rekrutowanie pracowników, jak i kwestie związane z ich zatrudnieniem: umowy, wynagrodzenia, przestrzeganie przepisów i wewnętrznych procedur, ocenę efektywności pracy, a nawet organizowanie szkoleń dla firm. To właśnie ten dział zajmuje się nie tylko egzekwowaniem tego od pracowników, ale także dbaniem, aby firma dopełniała wszystkich swoich obowiązków wobec nich.
Część firm korzysta z zewnętrznych agencji HR lub biur, które łączą tzw. zasoby ludzkie z księgowością. Jednakże w dużych przedsiębiorcach często wygodniej okazuje się mieć od tego wewnętrzny dział. Nie tylko ma się specjalistów na wyłączność, ale też wygodniejsza i szybsza jest komunikacja i większa znajomość specyfiki firmy i branży. Zakładając taką komórkę w swoim przedsiębiorstwie, trzeba od razu liczyć się z kosztami, jakie będzie trzeba od czasu do czasu ponieść, aby zorganizować szkolenia dla działu HR u siebie lub wysłać na nie pracowników. Za to koszt ten zwrócić się może w postaci optymalizacji zarządzania personelem i jednocześnie poprawienia atmosfery pracy i jej efektywności.

Szkolenia z HR – kto z nich korzysta

Szkolenia z kodeksu pracy, przeprowadzania rekrutacji, naliczania wynagrodzeń dotyczą nie tylko dużych działów HR w ponad kilkudziesięcioosobowych firmach. Także przedsiębiorca zatrudniający kilku-kilkunastu pracowników z nich skorzysta. Zwłaszcza, że jest to wiedza, za którą trudno nadążyć, nie będąc specjalistą od HR. Często przedsiębiorcy, nie mając zamiaru postępować nieuczciwie, wpadają w pułapki, kiedy np. posługują się swoją wiedzą sprzed kilku lat, a przepisy zdążyły się w tym czasie kilkukrotnie zmienić. Aby uniknąć błędów – i związanych z nimi wysokich kar – warto zapisać się na szkolenia. Prawo pracy zmienia się w ostatnim czasie szybko, zmieniają się trendy na całym świecie. W Polsce umowy cywilnoprawne zamiast etatu zyskały popularność już jakiś czas temu, ale przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, kiedy można je stosować. Ponadto w najbliższym czasie czeka nas zmiana w systemie składek emerytalnych. To dodatkowa kwestia, z której przydadzą się szkolenia dla firm.

Gdzie znaleźć szkolenia dla firm z prawa pracy?

Szkolenia dla działu HR zazwyczaj można znaleźć w branżowej prasie, stowarzyszeniach, nawet w postaci kursów w ośrodkach akademickich. Warto śledzić strony instytucji i firm zajmujących się szkoleniami. Kodeks pracy to podstawa, jednak nie jest niezmienny. Wymaga bycia na bieżąco z nowelizacjami, przepisami wykonawczymi i interpretacjami, nie da się zatem uciec od ustaw i rozporządzeń. Ich śledzenie pozwala wiedzieć, na jakie szkolenia warto się zapisać.
Ta tematyka to nie tylko szkolenia dla działu HR w dużych zakładach. Gdy właściciel małej, rodzinnej firmy, który musi zatrudnić pracowników, bo zapotrzebowanie na jego produktu sprawia, że potrzebuje pomocy – powinien poznać dokładnie prawo pracy. Szkolenia dadzą taką możliwość. W ofercie można znaleźć i takie adresowane do małych i mikro przedsiębiorców. Gdzie ich szukać? Obejmujące prawo pracy szkolenia prowadzą firmy specjalizujące się właśnie w nich, a także mające w swojej ofercie różnorodny pakiet szkoleń. Ta druga możliwość pozwala wybrać gotowy lub skonstruować w jednym centrum szkoleniowym własny pakiet, zawierający na przykład szkolenia kodeks pracy, wynagrodzenia, podstawy księgowości, skuteczna rekrutacja, zarządzanie pracownikami itp. Szkoleniowiec może przyjechać na miejsce, by przekazać umiejętności np. kierownikom. Organizowane są szkolenia dla firm w siedzibach prowadzących i organizatorów, a także wyjazdowe.
Szkoleń można szukać również w instytucjach wspierających przedsiębiorczość w ramach unijnych programów, a także w urzędach państwowych, wojewódzkich i innych. Nawet niektóre urzędy skarbowe mają cykle szkoleń z zaproszonymi ekspertami, często dla zakładających dopiero firmy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.