Kiedy warto wdrożyć technikę nir?

Technika NIR zdecydowanie cechuje się ostatnio coraz większą popularnością. Przyczyną są tutaj jej niebagatelne zalety. Czy zatem warto wdrożyć technikę NIR do pracy do laboratorium? Generalnie tak, jednak o tym, jakie są jej zalety i kiedy świetnie się sprawdzi, powiemy więcej poniżej.

zdjęcie - (the_title())


Kiedy warto wdrożyć technikę nir?

Technika NIR zdecydowanie cechuje się ostatnio coraz większą popularnością. Przyczyną są tutaj jej niebagatelne zalety. Czy zatem warto wdrożyć technikę NIR do pracy do laboratorium? Generalnie tak, jednak o tym, jakie są jej zalety i kiedy świetnie się sprawdzi, powiemy więcej poniżej.

Technika NIR, czyli spektroskopia bliskiej podczerwieni - podstawowe informacje

Wyjaśnijmy jednak na początek trochę, na czym w ogóle polega spektroskopia w podczerwieni. Otóż w tej metodzie przepuszczamy przez próbkę promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni.

Nastawione ono ma często konkretną długość tak, aby wykryć konkretne substancje w próbce. Jeśli dana substancja jest obecna, absorbuje wiązkę, powodując powstanie widma. Widmo to z kolei opisuje nam konkretne fizykochemiczne właściwości wskazując na daną substancję.

Generalnie spektroskopia bliskiej podczerwieni ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim jest to metoda całkowicie nieinwazyjna - wiązka promieniowania w żadne sposób nie zmienia właściwości badanej próbki. Po drugie metoda ta jest stosunkowo tania, a już na pewno bardzo wyróżnia się szybkością oraz naprawdę wysokim stopniem czułości i swoistości.

Wdrożenie techniki NIR

Wróćmy zatem do głównego pytania artykułu - kiedy warto wdrożyć tę technikę? Otóż w zasadzie świetnie się ona przydaje w każdym laboratorium, a w szczególności w tych laboratoriach związanych z branżą farmaceutyczną czy też kosmetyczną albo spożywczą.

Spektroskopia w podczerwieni pozwala bowiem na szybką i tanią analizę próbki sprawdzając przede wszystkim, czy nie doszło do zanieczyszczenia danego produktu. Warto również podkreślić, że technika NIR będzie stanowiła doskonałe dopełnienie badania jakości, jakim jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Trzeba jednak podkreślić, że spektroskopia w podczerwieni jest metodą, z którą się trzeba oswoić, której się należy nauczyć, aby nie popełnić zwielokrotniać błędów w laboratorium. Warto zatem zainwestować w specjalny kurs, szczególnie zaś powinny zrobić to osoby pracujące w dziale kontroli.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia farmacja traktuje bardzo poważnie. Dlatego przygotowując szkolenia dla farmacji dużą wagę przywiązujemy do doboru ekspertów, łączących doświadczenie  zawodowe ze sprawnością w posługiwaniu się przepisami prawnymi i normami.

Uczestnicy otrzymają rozwiązania sprawdzone i przyjazne w stosowaniu.

Sprawdź nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.