Czym jest bilans rachunkowości i jak go przeprowadzić?

Rachunkowość dość szybko dopada każdą osobę która zakłada własną firmę. Najczęściej co prawda zlecamy wykonanie tego średnio przyjemnego zadania firmie, niemniej jednak czasem zobowiązani jesteśmy do samodzielnego wykonania bilansu.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest bilans rachunkowości i jak go przeprowadzić?

Rachunkowość dość szybko dopada każdą osobę która zakłada własną firmę. Najczęściej co prawda zlecamy wykonanie tego średnio przyjemnego zadania firmie, niemniej jednak czasem zobowiązani jesteśmy do samodzielnego wykonania bilansu.

Nawet jeśli jednak zajmuje się tym zagadnieniem księgowa, to jednak warto ogólnie wiedzieć, na czym polega taki bilans rachunkowości i w ogóle jakie informacje można na jego podstawie wywnioskować.

Bilans rachunkowości - ogólne informacje

Zacznijmy jednak od rzeczy najprostszych a mianowicie od tego, czym w ogóle jest bilans rachunkowości i co to oznacza, że mamy go sporządzić. Otóż najprościej rzecz ujmując bilans to zestawienie majątku, jaki posiada firma, czyli aktywów, z pasywami, czyli źródłami finansowania tego majątku.

Ważne jest w tym momencie to, aby podkreślić tu pewien fakt a mianowicie, że bilans tworzony jest na dany dzień. W związku z tym nie obejmuje np. transakcji zaplanowanych, a transakcje znajdujące się w trakcie realizacji traktuje jak już zakończone.

W związku z tym musimy oczywiście uważać z jego interpretacją - z bilansu może bowiem wynikać, że jesteśmy nieźle na plusie, jednak następnego dnia mamy do zapłaty bardzo dużą kwotę, która ostatecznie obniży nasze optymistyczne spoglądanie w przyszłość.

Finanse dla niefinansistów szkolenie

Pytanie jednak pozostaje, skąd przeciętna osoba ma w ogóle czerpać te wszystkie informacje. Dzisiaj bowiem to przecież nie wygląda tak, że tylko i wyłącznie osoby związane jakoś z ekonomią zakładają firmy. Dlatego też zasadniczo naprawdę warto wybrać się na szkolenie z zakresu podstaw finansów - dzisiaj wiele organizacji ma w ofercie takie właśnie szkolenia dla niefinansistów z zakresu finansów.

To jeszcze jednak nie wszystkie - tematyka bilansów rachunkowości wiąże się bowiem bezpośrednio z zagadnieniem analizy ryzyka w firmie oraz controllingu finansowego. W związku z tym warto jeszcze pomyśleć nad kursami z tego zakresu takimi jak szkolenie analiza ryzyka czy szkolenie controlling finansowy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.